test

Kosovë, mbyllen 387 biznese/ Arsyet, rënia e fuqisë blerëse dhe konkurrenca e pabarabartë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Megjithatë, sipas Aleancës Kosovare të Bizneseve kjo shifër e dhënë nga institucionet e Kosovës është e ulët krahasuar me shifrën që kjo aleancë ka.

“Institucionet e shtetit publikojnë vetëm bizneset që janë c ‘regjistruar në formë ligjore, kurse ne i matim edhe bizneset që janë mbyllë, kanë falimentuar ose janë shuar e kanë pushuar aktivitetin e vet më shumë se gjashtë muaj. Në këtë vit mesatarisht sipas shifrave të qeverisë janë mbyllur diku rreth 386 biznese, por sipas shënimeve tona shkon mbi 600“-shprehet Agim Shahini, kryetar i Aleanca Kosovare e Bizneseve.

Arsyet që kanë çuar deri te pushimi i veprimtarisë së këtyre bizneseve sipas AKB-së kanë të bëjnë me humbjen e fuqisë blerëse, fuqisë punëtore, mungesa e mbështetjet financiare, normat tatimore, konkurrenca e ashpër dhe e pabarabartë, për çka Shahini propozon amnisti fiskale.

“Ne si Aleancë e Biznesit kemi kërkuar institucioneve që të bëjnë një amnisti fiskale për një periudhë të caktuar në mënyrë që t’i pastrojë databazën e vet por edhe bizneset të operojnë lirshëm.”

Sektorët më të prekur dhe të prira për të shuar veprimtarinë e tyre është ai i gastronomisë, shërbimet e taksive, sallonet e floktarisë dhe të tjera. Në tre mujorin e vitit 2024 janë regjistruar 2,782 biznese të reja./O.S

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV