SHBA apo Britaninë, kë kanë aleat më të besuar shqiptarët?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë televizive se Kosova duhet jetë falënderuese ndaj asaj që ka bërë NATO, SHBA dhe Britania e Madhe por duhet të kuptojë se e kanë bërë për interesat e tyre gjeopolitike.

Ai risolli një bisedë me trashëgimtarin e fronit, Leka Zogu shumë vite më parë, i cili i kishte sugjeruar se aleatët më të mirë për shqiptarët mund të jenë britanikët dhe jo amerikanët.

“Duhet të jemi falënderues për atë që ka bërë SHBA, NATO dhe Britania e Madhe po duhet të kuptojmë se e kanë bërë për interesa të tyre gjeopolitike. Në ‘97 kur pati ardhur Leka Zogu në Shqipëri dhe shkova e takova, e pyeta se kë duhet të konsiderojmë aleatë më të rëndësishëm, dhe ai më tha Anglinë.

Pse, i thashë, duket sikur amerikanët po ndihmojnë më shumë.

Po, më tha, kjo mund të jetë për momentin. Amerikanët kur të duan të ngrenë lart që qiell, kur nuk ju duhesh të përplasin në tokë, kurse britanikët janë më ndryshe. Ata kur ju duhesh të ngrenë lart, kur nuk ju duhesh të lënë anash, nuk të ngacmojnë, sepse prapë vazhdojnë miqësinë me ty sepse llogarisin atë që mund t’ju duhesh në të ardhmen”, tha Spahiu./E.T

Të fundit

VIDEO/ Rama vijon ironinë me Bardhin: Ore kush je…?!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video me pjesë nga debati i zhvilluar një ditë më...

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat e aktmarrëveshjeve për shlyerjen e...

“Meta me parti inekzistente…”, Fevziu e thotë troç: Ja kush i fiton zgjedhjet në 2025

Blendi Fevziu, i ftuar në një emision televiziv, tha se gjasat janë që zgjedhjet e vitit 2025 t'i fitojë Edi Rama, pasi PS është...

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroËeb.org konfirmojnë...

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”,...

Lajme të tjera

Web TV