test

“Situata në veri të Kosovës mund të tensionohet në çdo moment”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i Policisë së Kosovës raporton në Komisionin e Sigurisë

E brishtë po konsiderohet situata në katër komunat veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe.

Drejtori i Policisë së Kosovës Gazmend Hoxha konsideron se situata në këtë pjesë të vendit mund të tensionohet në cdo moment. E gjitha kjo sipas tij për shkak të grupeve kriminale të cilat veprojnë në veri.

Gjatë raportimit në Komisionin Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, ai përmendi edhe sfidat me të cilat është ballafaquar policia gjatë vitit 2023.

Në 3 muajt e parë të vitit 2024 në veri janë evidentuar shtatë raste të djegies së pronës personale të pjesëtarëve të komunitetit serb e të cilët kanë vënë gishtin drejt Listës Serbe, kjo e fundit i ka mohuar.

Katër komunat në veri të Kosovës aktualisht janë të udhëhequr nga kryetarë shqiptarë pas bojkotit të zgjedhjeve të kaluara nga serbët.

Aktualisht institucionet e Kosovës janë duke ndjekur procedurat për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të reja të jashtëzakonshme në këto katër komuna si hap për çtensionimin e situatës në veri.

/O.S

Të fundit

Ilir Meta konfirmon ndarjen nga Monika Kryemadhi: Është ish-bashkëshortja ime

Ish-presidenti Ilir Meta, gjatë një interviste të dhënë për emisionin ‘Çim Peka Live’ në SyriTv, ka bërë një deklaratë...

Të njohurat dhe të panjohura e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un thanë se partneriteti i ri strategjik mes dy vendeve shënon përparim,...

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit sot kemi vetëm një Parti...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Lajme të tjera

Web TV