Deri në 75 mijë përfitues/ Skema e subvencioneve për fermerët me risi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Civici: Hiqet tavani i përfitimit

Këtë vit skema e subvencionit për fermerët vjen me shumë ndryshime si në aspektin financiar, po ashtu edhe në shtimin e kategorive përfituese. Zv.ministri i Bujqësisë, Enio Civici sqaron të gjitha kategoritë dhe tavanin e përfitimit.

Enio Civici (Zv.ministër i Bujqësisë): Tashmë pagesat do kryhen direkt me llogarinë bankare të fermerit apo aplikantit. Më pas tek serat vazhdon mbështetja me 200 mijë lekë të reja për hektar, nga 1 deri në 5 hektar. Mbi 5 hektarë hiqet tavani dhe vazhdon mbështetja me 50% në parimin e proporcionalitetit. Risi e skemës është përfshirja e sektorit të bimëve aromatike dhe medicinal me një masë mbështetëse prej 30 mijë lekësh të reja për hektarë. Në rastin e të imtave është 1200 lekë për krerë nga 100 deri në 300 krerë, ndërsa në rastin e gjedhëve është 10 mijë lekë për krerë deri në 50 krerë.

Gjithashtu edhe interesi i fermerëve ka qenë i lartë vitet e fundit dhe synimet janë që këtë vit numri i përfituesve t’i kalojë 70 mijë.

Enio Civici (Zv.ministër i Bujqësisë): Kemi parë një rritje të masës së aplikantëve e njëkohësisht masës së përfituesve vitet e fundit. E kemi nisur me më pak se 10 mijë, në 2023-in arritëm në 65 mijë dhe ndërkohë kjo skemë e vitit 2024 parashikon të mbështesë mbi 75 mijë fermerë.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural u bën thirrje fermerëve që kanë mundësi të aplikojnë deri më 19 Prill në çdo pikë, ndaj nuk ka vend për panik dhe krijimin e radhëve të gjata./O.S

Të fundit

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

Lajme të tjera

Web TV