“Hakmarrja”/ “The Sun” shkruan për luftën mes bandave shqiptare në rrugët e Britanisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Media britanike “The Sun” i ka kushtuar një artikull luftës së përgjakshme të bandave shqiptare.

“Me dy truproja në patrullim të përhershëm jashtë zyrës së tij, kryeprokurori Kreshnik Ajazi përmbledh pse bandat shqiptare të drogës janë kaq të pamëshirshme”, e nis artikullin The Sun.

“Në Shqipëri kemi një traditë, hakmarrjen”.

Në vitin 2018, një ngarkesë prej 50 kilogramësh kokainë u zhduk në Angli
Vjedhja shkaktoi një sërë sulmesh hakmarrëse në Shqipëri, duke përfshirë tre burra që u vranë në Range Rover me AK-47

Një gjurmë vrasjesh mes bandave që luftojnë për të kontrolluar tregun e drogës në Mbretërinë e Bashkuar tregon se ai e di se për çfarë po flet, shkruan The Sun.

Vjedhja e 50 kilogramëve kokainë në Angli shkaktoi një sërë sulmesh hakmarrëse në Shqipëri, duke përfshirë tre burra që u qëlluan në Range Rover me AK-47.

Dhe një tregtar i dënuar për vrasjen e një rivali në Southampton (Arben Lleshi) është qëlluar për vdekje brenda një burgu shqiptar të sigurisë së lartë në një goditje të sofistikuar hakmarrjeje.

“Ndërsa Met po heton një tjetër vrasje të një shqiptari në Londër , The Sun udhëtoi për në vendin ish-komunist për të hetuar bandat kriminale që kanë një bazë të tillë në Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet më tej në artikull.

The Sun shkruan se Ajazi i ka kushtuar jetën shkatërrimit të këtyre bandave, por ko ka një çmim të rëndë.

Goditja aty ku dhemb

Kërcënimet për jetën e tij nënkuptojnë se rojet e armatosura nuk i largohen kurrë, 28 kamera sigurie janë vendosur në pjesën e jashtme të ndërtesës së zyrës së tij në qytetin e Elbasanit.

Prokurori tha: Këto mosmarrëveshje mes bandave janë krijuar në Angli, por hakmarrja ndodh në qytetin tonë. Kur u bëra kryeprokuror, qëllimi im ishte të sfidoja ato banda, gjë që ne e kemi bërë.”

“Kjo do të thotë se unë tani shoqërohem në çdo minutë të jetës sime nga një eskortë speciale nga policia e shtetit, e cila ju tregon se në çfarë lloj rreziku jam.”

“Por ia ka vlejtur.”

Falë punës së tij dhe të policisë së shtetit, shkalla e vrasjeve lokale të lidhura me bandat ka rënë nga 15 në vit në zero.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është po aq e vendosur për të luftuar bandat shqiptare të krimit të organizuar.

Agjencia Kombëtare e Krimit muajin e kaluar nënshkroi një marrëveshje me policinë shqiptare për të sfiduar kriminelët që kontrollojnë tregun e kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe shijojnë një pjesë të shëndetshme të tregtisë së kokainës prej 4 miliardë paundësh.

Rreth 1,700 anëtarë të bandës mendohet se janë të lirë në Britaninë e Madhe dhe ka më shumë shqiptarë në burgjet tona se çdo kombësi tjetër e huaj, edhe pse Shqipëria ka një popullsi prej vetëm 2.8 milionë banorësh, thuhet në artikull.

Përveç përpjekjes për të mbyllur drejtuesit e bandave, policia po i godet aty ku dhemb, në xhepat e tyre.

Një Lamborghini e regjistruar në Britani prej 200,000 £, me një targë që lexon pjesërisht 14MBO (Lambo), u sekuestrua së fundi nga një kriminel i dyshuar, së bashku me një hotel që ai zotëronte. Dhe policët tani planifikojnë ta përdorin atë si një makinë patrullimi.

Një zëdhënës i Agjencisë Shqiptare të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara tha: “Ne do të dërgojmë një mesazh se ajo që është fituar nga aktivitetet kriminale në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë do të konfiskohet”.

“Problemi është se në Shqipëri hakmarrja është traditë, ndaj nuk mund të parashikojmë se çfarë do të ndodhë”, thotë Ajazi.

Bandat e krimit të organizuar janë të ngjashme me mafian. Kjo do të thotë se ata i marrin mosmarrëveshjet personalisht, shkruan albeu.com.

Lexo edhe :  Detajet/ Si e planifikoi Durim Bami me klanin ‘Duka’ eliminimin e ish-deputetit të PS

Në vitin 2018, një ngarkesë prej 50 kilogramësh kokainë, me një vlerë potenciale tregu prej dhjetëra milionë paund, u zhduk në Angli.

Banda që priste dorëzimin e saj dyshoi për korrierin, kështu që e rrahën dhe e hodhën në një vend të largët, duke llogaritur se këdo që ai kishte lajmëruar për të vjedhur drogën do t’i vinte në ndihmë.

Ata ruanin për të parë se kush do ta merrte, dhe pasi e dinin se cila familje qëndronte pas vjedhjes, filluan vrasjet.

Menjëherë pas kësaj, Endrit Alibej, 34 vjeç, po largohej me makinë nga një darkë familjare në Elbasan me dajën e tij Arben Dylgjeri, 56 vjeç dhe një bashkëpunëtor turk.

Ndërsa ata ngadalësuan për të kaluar një rrethrrotullim, një person i armatosur me një AK-47 goditi, duke vrarë të tre burrat.

Familja e Alibej nuk humbi kohë për t’u hakmarrë dhe vrasjet vazhduan për dy vjet, duke marrë gjithsej tetë jetë.

Ajazi tha se hakmarrjet në lidhje me ngarkesën e humbur të kokainës kanë ndaluar, tani për tani.

Në vitin 2013, tregtari shqiptar i drogës Arben Lleshi, 27 vjeç, u dënua me burgim të përjetshëm në Winchester Crown Court për vrasjen e një rivali në Southampton dhe djegien e trupit të tij.

Në vitin 2013, tregtari i drogës Arben Lleshi, 27 vjeç, i cili vrau një rival në Southampton, u ekstradua në burgun e Peqinit në Shqipëri dhe në vitin 2023 banda e viktimës së tij shpenzoi një milion euro duke organizuar një goditje për ta vrarë në burg

Ai u ekstradua për të vuajtur dënimin në burgun e sigurisë së lartë të Peqinit, 40 milje në jug të kryeqytetit Tiranë.

U vra edhe Endrit Alibej, 34 vjeç

Në fund të vitit të kaluar, banda e viktimës së tij filloi të planifikonte hakmarrjen e tyre.

Ata shpenzuan rreth një milion euro për t’i dhënë ryshfet zyrtarëve të burgut për të kontrabanduar një Smith dhe Wesson 9 mm në burg dhe për të paguar një vrasës me pagesë.

Arma iu dorëzua vrasësit në mes të nëntorit dhe ai e mbajti të fshehur për tre javë para se të shkonte në qelinë e Lleshit dhjetë ditë para Krishtlindjeve.

Zoti Ajazi tha: “Ai e ftoi atë njeri për të folur. Ai tha: “A mund të bëjmë një bisedë?”

“Dhe në këtë moment, ai nxori armën, e qëlloi dhe e vrau”.

E gjithë struktura komanduese e burgut u arrestua, 12 oficerë gjithsej, me dyshimin për marrje ryshfeti, shkruan albeu.com.

Në Britani, një shqiptar u vra me thikë në Londrën Veriore muajin e kaluar, ku një nga bashkatdhetarët e tij u akuzua për vrasjen.

Dhe Met tani po hetojnë një tjetër vrasje të një shqiptari.

Rreth orës 17:30 të së hënës, më 11 mars, një makinë e bardhë Kia u pa duke u kthyer mbrapsht në një rrugë në Greenford, në Londrën Perëndimore, përpara se njëri nga pasagjerët të dilte dhe të ikte.

Pak çaste më vonë Bajram Luli, 27 vjeç, doli nga makina me një plagë të rëndë me thikë në stomak.

U thirrën policët dhe mjekët, por ata nuk mundën ta shpëtonin.

Një burrë tani është akuzuar në lidhje me vrasjen e supozuar dhe do të dalë në gjyq më vonë.

Bajrami sapo ishte zhvendosur në Britaninë e Madhe nga Shqipëria. Motivi i vrasjes së tij nuk është zbuluar dhe nuk dyshohet se ai ishte i përfshirë në ndonjë krim.

Por policia në Shqipëri, dhe kryeprokurori z. Ajazi, shpresojnë që këto dy raste të fundit të mos jenë fillimi i gjakmarrjes.

Të fundit

Kampionati Evropian i Futbollit shtrenjton biletat e avionit drejt Gjermanisë

Në 24 orët e ardhshëm nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas planifikohet të ngrihen 106 avionë. Drejt Gjermanisë...

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të PD-së dhe pjesëzat e tjera,...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Lajme të tjera

Web TV