Aplikacioni Telegram rrezikon bllokimin në Rusi, Kremlini: Po përdoret nga terroristët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka deklaruar sot se aplikacioni i komunikimit Telegram dhe krijuesi i tij Pavel Durov duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje faktit që ky rrjet social përdoret nga terroristët.

“Nuk ka plane për të bllokuar Telegramin në Rusi për momentin”, tha zëdhënësi për kanalin Shot Telegram kur u pyet nëse Rusia planifikonte të bllokonte aplikacionin.

“Por, sigurisht, ne do të prisnim që Pavel Durov t’i kushtonte më shumë vëmendje faktit se ky burim unik dhe fenomenal po bëhet gjithnjë e më shumë një mjet në duart e terroristëve dhe po përdoret për qëllime terroriste”, theksoi Peskov.

Kujtojmë se terroristët e arrestuar për sulmin që tronditi Moskën duke lënë pas mbi 140 të vdekur javën e kaluar, thanë se u kontaktuan pikërisht përmes Telegramit për t’u rekrutuar për aktin e rëndë./O.S

Të fundit

Forbes: Shqipëria, destinacion trend!

Shqipëria ka hyrë në listën e destinacioneve të preferuara ndërkombëtare për spanjollët këtë verë, shkruan Forbes España. Sipas të dhënave nga...

Dyshime se rrjedhin nga trafiku i drogës, Prokuroria e Fierit sekuestron 6 pasuri

Prokuroria e Fierit ka sekuestruar 6 pasuri, prona të shtetasit S.T, i dyshuar për prodhimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike. Sipas një njoftimi zyrtar nga...

“Cikli i Berishës dhe Bashës, i mbyllur!”/ Shehi: Aksioni i opozitës i gabuar

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli për situatën politike në vend, duke u ndalur edhe tek aksioni i opozitës. Shehi u shpreh në një intervistë...

VIDEO/ Rama vijon ironinë me Bardhin: Ore kush je…?!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video me pjesë nga debati i zhvilluar një ditë më parë në Kuvend ku është...

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat e aktmarrëveshjeve për shlyerjen e...

Lajme të tjera

Web TV