test

Meloni zbulon bisedën me Makron për propozimin e dërgimit të trupave në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ka zbuluar se i shprehur presidentit francez Emmanuel Macron mospajtimin e saj me komentet e tij të para disa javëve në lidhje me mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë.

Meloni përsëriti kundërshtimin e saj ndaj çdo lloj përfshirjeje të drejtpërdrejtë ushtarake të vendeve të BE dhe NATO në Rete4.

“Unë nuk jam dakord me fjalët e Emmanuel Macron për konfliktin në Ukrainë dhe ia kam thënë atij këtë”, tha ajo. “Jam i bindur se duhet t’u kushtojmë vëmendje toneve që përdorim”, tha ajo.

Kryeministrja u ndal gjithashtu diskutimet e fundit në një samit të BE-së për mbrojtjen civile që kanë ndezur spekulime për përgatitjen e Evropës për luftë. Samiti ishte “ekskluzivisht për veprime të koordinuara për mbrojtjen e popullsisë në rast të fatkeqësive natyrore”, tha ajo.

 

Udhëheqës të shumtë perëndimorë, duke përfshirë presidentin amerikan Joe Biden dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, kanë përjashtuar publikisht dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë pas komenteve të Macron muajin e kaluar.

 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjithashtu hodhi poshtë idenë menjëherë pas deklaratës fillestare të Macron, duke deklaruar se nuk kishte plane për të vendosur trupa në Ukrainë./O.S

Të fundit

Kërkesa e fundit për liri/ Berisha kërkon në gjykatë ndryshimin e masës së sigurisë

Mbahet këtë të martë në Apelin e GJKKO-së seanca për Sali Berishën, i cili kërkon që t’i hiqet masa...

Ecni apo flisni në gjumë? Ja pse ndodh

Problemi me ecjen në gjumë dhe të folurit në gjumë mund të jetë mjaft serioz, ndaj mjekët paralajmërojnë se ndonjëherë duhet të konsultoheni me...

Mbappe shmang operacionin në hundë, francezi do të vendosë maskë në ndeshjet e mbetura

Franca fitoi minimalisht përballë Austrisë në ndeshjen e parë të Euro2024, por pas ndeshjes vëmendja më e madhe ishte tek Kylian Mbappe. Kapiteni i...

Çdo të thotë të jesh pjesë e një partie ‘non grata’ nga Perëndimi në Shqipëri?

Nga Ylli Pata Vendimi i Apelit të Londrës për rastin Sali Berisha nuk se ishte ndonjë lajm i madh. Dukej më shumë një rutinë proceduriale. Thelbi i...

Profesori i Koresë së Jugut prodhon kokrra orizi me mish brenda!

Kompanitë në mbarë botën kanë kërkuar prej kohësh të komercializojnë alternativat e mishit, të tilla si mishi me bazë bimore ose të kultivuar, për...

Lajme të tjera

Web TV