E keni menduar ndonjëherë? Zbuloni çfarë i ndodh trupit nëse konsumoni çdo ditë supë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse supa konsiderohet si një ushqim i mirë për rastet kur keni temperaturë ose ndonjë sëmundje tjetër, duhet të dini se kjo varet nga lloji i supës. Në disa raste, disa lloje supe mund të përkeqësojnë simptomat tuaja. Supa mund të jetë e mirë kur keni temperaturë, sepse mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar.

Kjo është një mënyrë për të marrë lëngjet që ju nevojiten, veçanërisht nëse keni diarre ose jeni në rrezik për dehidrim. Lëngu i ngrohtë i supës mund ta mbajë fytin tuaj të lagësht dhe të lehtësojë dhimbjen nëse ethet tuaja janë shkaktuar nga një infeksion i fytit ose nga ftohja e zakonshme.

Ata persona që e konsumojnë rregullisht supën mund të pyesin nëse është e shëndetshme, apo nëse ka edhe disa efekte anësore të mundshme. Çdo supë është e ndryshme në varësi të përbërësve të saj.

Shëndeti juaj i zorrëve mund të përmirësohet. Supa e mbushur me plot perime, do t’i jepte zorrëve një nxitje shëndetësore. “Supa e mbushur me perime është e mrekullueshme për zorrën tuaj për një sërë arsyesh”,-thotë nutricionistja Maggie Michalczyk.

Ajo thekson se supat shtojnë më shumë fibra në dietë, e cila është e mrekullueshme për tretjen dhe ngopjen dhe shumë nga perimet që gjenden zakonisht në to, si preshi dhe qepa, përmbajnë fibra prebiotike që ushqejnë bakteret e mira në zorrë.

“Supa mund të jetë një burim i rëndësishëm proteinash, veçanërisht nëse është bërë me lëng kockash”, thotë Elizabeth Ward. Ajo beson se shtimi i mishit si pula rrit përmbajtjen e proteinave. Disa supa mund të kenë veti medicinale. Një studiues në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Nebraskës zbuloi se supa klasike e pulës ka përfitime të shumta për shëndetin tuaj.

Lexo edhe :  Gërhitja gjatë gjumit mund të jetë shenjë e kësaj sëmundjeje

Pra, herën tjetër që të jeni të sëmurë, mos hezitoni dhe hani një supë të nxehtë me petë pule. Hulumtimet tregojnë se supa me perime është supa më e shëndetshme që mund të hani. Supat me perime janë plot me minerale, vitamina dhe komponime bimore bioaktive. Këto supa gjithashtu nxisin hidratimin dhe ngopjen./O.S

Të fundit

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

“Si më tha”? Juli bëhet nostalgjik dhe kujton fjalët e të birit brenda shtëpisë së BBVA3

Aktori Julian Deda i cili u rendit i dyti në finalen e madhe të reality show-t Big Brother Vip Albania në edicionin e tretë...

Balluku inspekton punimet në tunelin e Llogarasë: Gati në afatin që kemi premtuar

Në tunelin e Llogarasë kanë përfunduar afro 88% e punimeve. Ka përfunduar puna për betonimin e tunelit kryesor në të gjithë gjatësinë e tij,...

Gjermania ‘shuplakë’ Mitsotakis: Kërcënimet greke ndaj Shqipërisë, fjalë boshe…

Kërcënimet e Greqisë për të penguar hyrjen e Shqipërisë në BE thekson gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” janë fjalë boshe. Kryeministri shqiptar Edi Rama thekson...

Lajme të tjera

Web TV