Washington Post: Biden miraton 25 avionë F-35 dhe mijëra bomba për Izraelin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht një përçarjeje në rritje me qeverinë izraelite dhe shqetësimeve për një ofensivë ushtarake në Rafah, administrata Biden ka autorizuar transferimin e miliarda dollarëve në bomba dhe avionë luftarakë për shtetin hebre ditët  e fundit.

Kështu shkruan Washington Post.

Paketat e reja përfshijnë 25 avionë F-35 për 2.5 miliardë dollarë dhe më shumë se 1800 bomba MK84 dhe 500 bomba MK82, sipas zyrtarëve të Pentagonit dhe Departamentit të Shtetit.

Bombat MK84 kanë qenë të lidhura me ngjarje të mëparshme gjatë fushatës ushtarake në Gaza ku mbetën të vrarë shumë viktima./e.t

Të fundit

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Profesionet e lira/Drejtoria e Tatimeve sqaron përditësimin e kodit ekonomik për bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se bizneset që nuk ofrojnë shërbime profesionale sipas përcaktimeve të vendimit me listën analitike, por ndërkohë figurojnë...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së në takim urgjent pas sulmit në Rafah

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë të martën një takim urgjent, pas sulmeve izraelite që kanë lënë të vrarë dhjetëra...

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur drejtimin e mjetit, duke dalë...

Lajme të tjera

Web TV