Çfarë është dhimbja fantazmë? Habit mjeku i njohur: Më e çuditshmja që kam studiuar…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Apostol Vaso, mjeku që është i specializuar në trajtimin e dhimbjeve kronike, shpreh habinë e tij në momentin që nisi të studiojë diçka të veçantë: Dhimbjen fantom, ose siç njihet ndryshe dhimbja fantazëm.

Mjeku tregon për “Real People”, se një pacient me këtë dhimbje, jo vetem ka ndjesinë e pranisë së një gjymtyre që i mungon, por ndjen edhe dhimbje në atë pjesë të trupit që nuk e ka.

Mjeku tha se senacioni fanton që krijohet nga këmba e prerë është një haluçinacion. Ky sensacion sipas tij ikën në momentin që pacienti vendos protezë dhe i duket sikur e ka këmbën e tij.

“Dhimbja më e çuditshmja që kam studiuar dhe jam marrë është dhimbja fantomë ose siç quhet ndryshe dhimbja e këmbës së prerë. Quhet dhimbja fantazmë pasi dhemb këma që mungon. Këmba e munduar ndihet sikur është dhe ajo e munguara dhëmb tek gishtat. Kjo është dhimbja më e çuditshme dhe kjo është sfida sot e mjekësisë.

Në rastet e kancerit të kockave, dhimbja vazhdonte njësoj dhe kur hiqej këmba. Më tepër i sëmuri invalidizohet nga dhimbja se sa nga mungesa e këmbës. Kur ne flasim për sensacionin fantom, i sëmuri e shikon këmbën që nuk e ka por e ndien sikur e ka. Ndjesia e prekjes, temperaturës dhe kruarjes është tek ajo këmba që nuk e ka. Nuk është sikur, është aty. Interasantja është kur pacienti thotë ndiej këmbën që nuk e kam. Është haluçinacion në këndvështrimin tim, madje ka artikuj që e konsiderojnë si haluçinacion”, tha ai./O.S

Të fundit

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

Lajme të tjera

Web TV