test

Durrësi mbushet me turistë/ Pushues nga shumë vende të botës vizitojnë monumentet antike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Është hera e parë dhe erdhëm me idenë që mund të ishte interesante dhe vërtet është shumë këndshëm. Erdhëm dje dhe ende s’kemi parë shumë gjëra. do të qëndrojmë disa ditë dhe do të kthehemi në Stokholm”, u shpreh një turist.

“Këtu është kaq bukur. Kur u ngritëm në mëngjes dielli shkëlqen nga dritaret. Kemi ardhur me familjen, 8 veta, për të festuar 50-vjetorin e njërit prej anëtarëve të saj”, tha një pushuese.

“Ne jemi nga Anglia jugore dhe është hera jonë e parë në Shqipëri. Është qytet i ngrohtë, mikpritës dhe i bukur”, tha një tjetër.

“Po ta krahasojmë me 3-mujorin e vitit të kaluar ka një rritje të numrit të turistëve në qytet sicc mund ta shihni dhe ju. Vitin e kaluar pati më shumë se 1 milion turistë dhe këtë vit presim një numër më të madh turistësh. Minimalisht presim 25 %turistë më shumë se vjet”, u shpreh Floreta Kërtusha, Drejtoria e Turizmit, Bashkia Durrës.

I ndërtuar midis shekujve I dhe II të erës sonë, Amfiteatri Antik është monumenti që tërheq masivisht turistët e huaj, por jo vetëm ai. Një mori vendesh dhe plazhesh e gjiresh të fshehta me rërën e artë për t’u zbuluar, ushqimi dhe turizmi i aventurës janë pjesë e paketave turistike që ofron Durrësi këtë vit.

“Kur kontrollon online, një nga atraksionet e para për Shqipërinë është Amfiteatrin ë Durrës. Ndaj e dënim kur të vinim në Tiranë do të vizitonim Durrësin dhe erdhëm për ta parë këtë vend. Është një sit historik fantastik”, u shpreh një turist.

“Më së shumti është qendra historike e qytetit më lehtësisht e arritshme nga të gjithë, po vihet re rritje e numrit të turistëve të apasionuar pas turizmit të aventurës, ata që janë të interesuar për shtigje natyrore, ecje dhe çiklizëm. Interes i rritur që e pamë dhe në Panairin Ndërkombëtar të Berlinit kur agjencitë u interesuan dhe për këtë produkt turistik. Ndaj vijmë ndryshe këtë vit dhe me guidat me motorë”, shpjegoi Kërtusha.

Lexo edhe :  Ka dhe makina me qira 400 euro në ditë

Produktet e larmishme turistike falë bregdetit kodrinor, klima e butë mesdhetare, mikpritja dhe shërbimi i mirë janë faktorë kyç, sipas turistëve, për rikthimin e tyre në Shqipëri.

“Këtu moti është i mirë, njerëzit miqësorë. Është një vend i mrekullueshëm për turistët. Do t’Ia sugjeroja kujtdo të vinte këtu. Është shumë bukur”, rrëfeu një turist.

“Na pëlqen. Njerëzit janë të afrueshëm, çmimet janë të lira për ne, kështu që do të kthehemi përsëri”, tregoi një tjetër.

Shqipëria është kthyer në destinacionet më tërheqëse me një rritje të vazhdueshme nga viti në vit. Turistët që zgjedhin Durrësin për pushime nuk janë vetëm nga rajoni dhe Europa, ku kryesojnë polakët, italianët, çekët dhe vendet nordike, por tashmë vijnë nga e gjithë bota.

“Është shumë interesant fakti që kemi pasur turistë dhe nga Japonia, India, nga Amerika. Nëse do të shtrinim hartën…”, shton Kërtusha./O.S

Të fundit

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Lajme të tjera

Web TV