A e kuron kanabisi kancerin? Çfarë zbuloi studimi i fundit shkencor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Studiuesit australianë nga Universiteti Charles Darëin po hetojnë për të zbuluar nëse një substancë e gjetur tek kanabisi mund të shërojë kancerin e lëkurës.

Studimi është në fazat e para, por është pranuar se nëse një ekstrakt specifik i kanabisit, i quajtur PHEC-66 shtohet në një provëz, ai lidhet me receptorin në sipërfaqen e qelizës së kancerit dhe ndalon rritjen e tij.

“Po flasim për një melanomë malinje, që është kushti fatal për kancerin e lëkurës. Ajo funksionon duke detyruar qelizat të shkojnë drejt asaj që ne e quajmë një vdekje të programuar të qelizave. Dhe ky për ne është një rezultat i madh”, deklaroi Dr. Nazim Nassar, Universiteti Charles Darëin.

Studiuesit tani shpresojnë të nisin testin tek kafshët. Por testet në fjalë mund të kërkojnë vite dhe duhet të rezultojnë të suksesshme përpara se të nisin eksperimentet tek njerëzit./  S.M

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV