E paskemi ditur gabim/ Vezët nuk rrisin kolesterolin, siç mendohej

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Konsumimi i zakonshëm i vezëve nuk duket se rrit kolesterolin, sipas një studimi të Institutit të Kërkimeve Klinike në Karolinën e Veriut.

Studimi u krye në 140 pacientë me sëmundje kardiovaskulare ose me sëmundje me rrezik të lartë kardiovaskular.

Qëllimi i studimit, i quajtur ”Prosperity”, ishte të vlerësonte efektet e konsumimit të 12 ose më shumë vezëve në javë në krahasim me një dietë pa vezë (më pak se dy vezë në javë) në nivelet e kolesterolit, të mirë dhe të keq, si dhe tregues të tjerë kyç të shëndetit kardiovaskular.

U zbulua se nivelet e kolesterolit mbetën të ngjashme tek njerëzit që konsumonin vezë në shumicën e ditëve të javës në krahasim me ata që nuk konsumonin vezë.

Ne dimë që sëmundjet kardiovaskulare, pjesërisht, ndërmjetësohen nga faktorë rreziku si hipertensioni, kolesteroli i lartë, mbipesha dhe diabeti.

”Dieta mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në këta faktorë dhe ka pasur shumë konfuzion në informacionin e dhënë për vezët, rreth nëse ishin të sigurta për t’u ngrënë, veçanërisht për njerëzit në rrezik të sëmundjeve të zemrës”, vëren koordinatorja e studimit Nina Nouhravesh.

“Ky është një studim i vogël, por na jep siguri për faktin se ngrënia e vezëve është e pranueshme për sa i përket efekteve mbi yndyrat edhe për një popullatë më të rrezikuar”, shtoi ajo.

Vezët përmbajnë më pak yndyrë të ngopur dhe vitamina dhe minerale të shtuara si jod, vitaminë D, selen, vitamina B2, 5 dhe 12 dhe acide yndyrore omega-3./   S.M

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV