E rëndë/ Sapo nisi fushatën, ekzekutohet kandidatja për kryebashkiake (Foto)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një kandidate për kryetare bashkie të një qyteti të shkatërruar nga dhuna në Meksikë është vrarë sapo ajo filloi fushatën, duke shënuar edhe një tjetër politikan që u qëllua për vdekje në vend javët e fundit.

Autoritetet në shtetin veri-qendror të Guanajuatos thanë se kandidatja Bertha Gisela Gaytán Gutiérrez u qëllua për vdekje në një rrugë në një qytet jashtë qytetit të Celaya. Kryebashkiakët në Meksikë shpesh përfshinin komunitete më të vogla përreth.

Video e skenës së vrasjes e postuar në rrjetet sociale tregonte një kortezh të vogël njerëzish që thërrisnin “Morena!” – emri i partisë së Gaytán-it. Në atë moment dëgjohen disa të shtëna dhe shihen njerëz duke vrapuar e duke u rrëzuar.

E rëndë/ Sapo nisi fushatën, ekzekutohet kandidatja për

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha se vrasja e kandidatëve të partisë së tij “dhemb shumë”, por ai nuk njoftoi ndonjë rritje të sigurisë për politikanët.

“Ata sapo kanë vrarë kandidaten tonë nga Celaya… Kjo është diçka që na ka zemëruar, tronditur, ne jemi në zi. Ne do të pezullojmë aktivitetet e fushatës”, tha Alma Alcaraz, një tjetër kandidate me partinë qeverisëse Morena.

Gaytan, 38 vjeçe u vra ndërsa përgatitej për një tubim elektoral dhe kishte thënë më herët të hënën në një konferencë për shtyp se kishte kërkuar mbrojtje për fushatën e saj.

Kjo ishte vrasja e fundit në garën gjithnjë e më të përgjakshme të zgjedhjeve të 2 qershorit në Meksikë. Të paktën 14 kandidatë janë vrarë që nga fillimi i vitit 2024.

Morena është partia e presidentit Andrés Manuel López Obrador, i cili largohet nga detyra në shtator. Zgjedhjet e 2 qershorit do të vendosin për pasardhësin e tij, si dhe për shumë njerëz në poste shtetërore dhe komunale.

Guanajuato ka pasur për disa kohë numrin më të madh të vrasjeve nga çdo shtet në Meksikë, dhe Celaya është padyshim vendi më i rrezikshëm për të qenë oficer policie në Amerikën e Veriut. Të paktën 34 policë janë vrarë në këtë qytet me 500 mijë banorë në tre vitet e fundit.

Meksika2
Meksika2

Në shtetin Guanajuato, me popullsinë e tij pak më shumë se 6 milionë, më shumë policë u qëlluan për vdekje në vitin 2023 – rreth 60 – numër më i lartë sesa në të gjitha Shtetet e Bashkuara.

Lexo edhe :  Netanyahu pas sulmit të Iranit: Ne do të fitojmë

Në dhjetor, 11 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një sulm në një festë para Krishtlindjeve në Guanajuato. Vetëm disa ditë më parë, trupat e pesë studentëve të universitetit u gjetën në një automjet në një rrugë dheu në Celaya. Për vite me radhë, karteli Santa Rosa de Lima ka bërë një luftë të përgjakshme në terren me kartelin Jalisco për kontrollin e Guanajuato.

Dhuna kundër politikanëve është e përhapur në Meksikë. Gjatë fundjavës, kryetari i bashkisë së Churumuco, një qytet në shtetin fqinj të Michoacan, u qëllua për vdekje në një restorant në kryeqytetin e shtetit, Morelia. Guillermo Torres, 39 vjeç dhe djali i tij 14-vjeçar u sulmuan të dy në restorant. Djali i tij mbijetoi.

Dy kandidatë për kryetar bashkie u vranë në një qytet tjetër në Michoacan më 26 shkurt: Miguel Angel Zavala Reyes dhe Armando Perez Luna nga Morena dhe Partia e Veprimit Kombëtar, respektivisht.

Muajin e kaluar, prokurorët në Meksikën jugore thanë se kandidati për kryetar bashkie Tomás Morales u vra në shtetin e Guerreros në bregdetin e Paqësorit. Gjithashtu në mars, Alfredo González, një pretendent për kryetar bashkie në qytetin e Atoyac, Guerrero, u qëllua për vdekje./  S.M

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV