Elbasan/ Numri i fëmijëve me autizëm rritet nga viti në vit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

ELBASAN– Qyteti i Elbasanit po përballet me një rritje të numrit të fëmijëve, të cilat kanë çrregullime të spektrit të autizmit.

Media raporton se numri i fëmijëve me probleme të tilla në Elbasan po vjen në rritje.

“Numri i fëmijëve që aktualisht janë duke ndjekur terapinë në një nga qendrat e autizmit në Elbasan, është deri në 70 persona. Numri duket se nga viti në vit është në rritje. Ka raste dhe sipas specialistëve paraqiten raste të reja, të cilët kanë nevojë për terapi intensive. Në këtë qendër, sipas shifrave, mesatarisht paraqiten 10 fëmijë në muaj për terapi”, raportoi gazetarja.

Mjekët në Elbasan u kërkojnë prindërve të mos neglizhojnë simptomat te fëmijët, por t’i sjellin për terapi në qendrat e posaçme.

2 prilli njihet ndryshe si Dita Botërore e Autizmit, e cila iu dedikohet personave që vuajnë nga kjo sëmundje dhe që për synim ka vetëdijesimin e njerëzve rreth simptomave, shkaktarëve dhe mënyrat e trajtimit./O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV