Lavrov: Asnjë sulm terrorist barbar nuk mund të frikësojë popujt rusë dhe bjellorusë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sfidat e përbashkëta janë të favorshme për kohezionin e rusëve dhe bjellorusëve dhe asnjë sulm terrorist barbar nuk mund t’i frikësojë ata dhe të dëmtojë moralin e tyre, i tha ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov homologut të tij bjellorus, Sergey Aleinik, në një mesazh urimi me rastin e Unitetit Rusi-Bjellorusi.

“Ju lutemi pranoni urimet e mia të sinqerta dhe urimet më të mira me rastin e festës sonë të përbashkët: Ditës së Unitetit të Popujve të Rusisë dhe Bjellorusisë,” vuri në dukje ministri i Jashtëm.

“Asnjë sulm terrorist barbar nuk mund të frikësojë dhe të thyejë shpirtin e rusëve dhe bjellorusëve, të cilët tani janë të detyruar të mbajnë zi në të njëjtën ditë për viktimat e pasardhësve nazistë jo vetëm të Khatyn, por edhe të Krasnogorsk (vendi i sulmit terrorist në Bashkinë e Crocus – TASS). Përkundrazi, sprovat e përbashkëta të vështira na bashkojnë edhe më shumë, forcojnë vendosmërinë tonë për t’i dhënë fund të keqes që buron nga ideologjitë e urryera të neonazizmit dhe ekstremizmit fetar”, theksoi ministri./kb

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV