Meta kërkon rilindjen/ Në 20 vjetorin e LSI, kërkon rikthim e tij si kryeministër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ilir Meta ka dalë në deklarata këtë javë me një retorike ndryshe nga e shkuara, duke shpalosur ato që cilëson si 5 prioritet e PL-së, me objektiv për 20 vitet e ardhshme.

Edhe këtë të martë, Meta mblodhi Komitetin Drejtues Kombëtar të partisë së tij dhe ndryshe nga më parë, anashkaloi faktorët e tjerë opozitarë, e as aleatin më të ngushtë të tij Berishën, duke folur për rregulla që do të vendos në funksionimin e shtetit, madje duke u rikthyer në kohën kur ka qenë kryeministër.

“Do ta bëjmë shumë herë më mirë seç i ka bërë Ilir Meta, kur ishte kryeministër 30 vjeç, i papërvojë. Me atë vendosshmëri kur e pastroi parkun Rinia. U tha, u bë”

Ilir Meta po ashtu u foli mbështetësve të tij për një histori të re që do të fillojë Partia e Lirisë.

“Ne fillojmë një histori për 20 vitet që vijnë, sepse kemi 20 vjetorin e krijimit të LSI, dhe ne duhet të ndahemi njëherë e përgjithmonë nga nepozimi dhe krahnializimi. Një parti që është e qartë në këtë, nesër kështu do e ketë edhe në drejtori, tatime e dogana”.

A është kjo histori e re që deklaron Ilir Meta, pa aleatin Berisha e Rithemelimin?

Me shpalosjen e prioriteteve, a ka ndryshuar Meta qëndrim se do mbështesë një kandidat të përbashkët opozitar për kryeministër apo do të dal më vete?

E qartë aktualisht se se Ilir Meta nuk preferon të flas për koordinim mes opozitës, planet për zgjedhje, Ferderatën e Partive Opozitare dhe objektivat e saj për betejën e 2025./   S.M

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV