Nëse bie Gjykata Kushtetuese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga EDVIN KULLURI

Dy ditë më parë, Holta Zacaj, Kryetare e Gjykatës Kushtetuese, ne një intervistë për një të përditshme është shprehur tekstualisht se “mos-zbatimi I vendimit të GJK për mandatin e ish ministers Olta Xhacka është një situatë e pazakontë dhe e pamendueshme në një sistem demokratik”.

Ky konstatim është një nga ato sentencat e rënda të 33 viteve pluralizëm të lodhshëm deri në rraskapitje. Ose e thënë ndryshe, një nga pikat më të ulëta të cënimit të sistemit demokratik. Për më tepër në një vënd që kemi parë e dëgjuar lloj-lloj marrëzish të paktën që nga viti 1996. Por pas miratimit të Kushtetutës së vitit 1998, shpresa se nga rrumpalla e viteve të para të demokracisë, do kalohej në një stabilitet institucional, ka qënë jo vetëm një mundësi, por edhe realitet në momente të caktuara.

Ajo c’ka e bën të rëndë këtë deklaratë është dhe fakti se pas 33 vitesh kthehemi sërish në të njëjtën pikë. Dhe prej kujt? Partisë Socialiste që miratoi atë Kushtetutë, e më këq akoma që drejtohet nga Rama, ish kundërshtar I ashpër I arbitratritetit të PD dhe Berishës në vitet 1992-1997. E nëse cështja do kufizohej vetëm në rastin Xhacka, mund ta konsiderojmë dhe një “incident të izoluar”. Por jo.

Sepse dy vendimet e GJK në lidhje systemin zgjedhor të shtyjnë drejt përfundimit se kjo është një trajektore e qarte dhe jo thjeshtë një “incident kushtetues”. Është një vijë sjelljeje politike e qartë dhe e përcaktuar politikisht. Dhe nuk ka rëndësi as momenti tejet I vështirë me të cilin mazhoranca po përballët me SPAK. Tek e fundit kjo situatë është një moment politik, që në fund të ditës nuk mundet e as duhet të cënojë rendin kushtetues. Sepse rendi kushtetues qëndron mbi mazhorancën, opozitën e aq më shumë mbi personat politikë kushdo qofshin ata.

Nëse themi që liritë dhe të drejtat e individit garantohen nga kushtetuta dhe ligji, deklarata e Holta Zaces është një ulërimë që duhet të shkundë institucionet, partitë, mediat dhe në tërësinë e vetë shoqerinë. Por praktikisht cfarë ndodh? Ca e kanë mëndjen tek “dardhat”, ca tek “ballkoni”, e të tjerët kush e di se ku! Dhe absurdi I sjelljes së aktorëve politikë arrin deri aty sa ti quajnë 2 vendimet e GJK për sisetmin zgjedhor si “hall I partive të vogla”.

Por ama, po ata që mburren për demokraci, progress, luftë me rregjimin etj., janë fshehur pas retorikave të kota e intrigave politike të momentin duke përdhosur “kontratën sociale”, ose dokumentin themeltar të shtetit që na mban bashkë në të njëjtën shoqeri. Kushtetun e Republikës së Shqipërisë.

Lexo edhe :  Ora finale dhe fatale e Lulzim Bashës

Të vetmen garanci që ndan arbitraritetin nga liria, ligjin nga gjendja natyrore e kaosit, civilizimin nga barbaria. Po, po. Civilizimin nga barbaria. Sepse shkelja e hapur e kushtetutës nuk është gjë tjetër vecse një gjuhë barbare politico-juridike ndaj thelbit demokratik të sistemit. Ndarjes së pushteteve si garancia kryesore që qeveria apo individë fuqishëm mos tu kërcejnë mbi kurriz qytetarëve kur e si të duan.

Që ndryshimet e vitit 2008 e dobësuan kontrollin e pushteteve është e qartë. Që kodi zgjedhor I po atij viti I vuri dërrmën më keq akoma sistemit demokratik është një aksiomë. Cështja është se nuk ka asnjë reagim përvecse nga Partia Demokratikë dhe një dyzinë partishë të vogla parlamentare dhe jo-parlamentare . Jo se kjo mjafton, pasi listat e hapura janë vetëm njëri nga mekanizmat për të na kthyer drejt normalizimit demokratik.

Centralizimi I pushtetit duhet goditur që nga rishpikja e Parlamentit dhe Presidentit e deri tek një reformim themelor I qeverisjes vendore, aty ku njerëzit e prekin drejtëpërdrejtë materializimin e vullnetit të tyre të lirë.

Por të paktën kjo përpjekje është një pikënisje të cilën dy kryetarë partishë e nja gjashtë deputetë listash të mbyllura, duan ta varrosin me një shpikje alla shqiptare: nënkomision reformash për ligje me shumicë të cilësuar. E për ti vënë kapakun përpkjekjes për të mbytur lirine, I këpusin dhe një dashuri në kohërat e kolerës Rama-Berisha që as Erjon Brace e Cim Peka nuk po e ftillojne dot.

Emri i Holta Zaces mbase publikut nuk I thotë gjë pasi Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese nuk është as rock star e as banore e Big Brother e aq më pak Armando Broja. Por një gjë është e sigurt. Është njeriu që qëndron në majën e garancive kushtetuese të sistemit demokratik. Ndaj duhet dëgjuar me dhimbje se c’alarm ka ngritur pavarësisht nga normaliteti I fjalorit që ka përdorur.

Pasi në atë intervistë vetëm normalitet nuk ka, por një këmbanë alarmi që po nuk u dëgjua do vërë poshtë ekuilibrat politikë dhe social të një vendi që “greminat” I njeh mirë. Pikërisht për faj të vetë shiptarëve, e jo partnerëve të huaj që na kanë zënë për bishti e na kanë tërhequr bash kur kemi qënë duke rënë poshtë. Sa për kujtëse në 1997 diktaura komuniste për pak sa na u duk si një kohë e paqtë. Ndaj dallimi mes Holtës dhe Oltës është më shumë se dramatik./    S.M

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV