Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Qindra shkolla në Filipine pezullojnë mësimet për shkak të rrezikut të nxehtësisë

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Qindra shkolla në Filipine, duke përfshirë dhjetëra në kryeqytetin Manila, pezulluan mësimin personal të martën për shkak të niveleve të rrezikshme të nxehtësisë, thanë zyrtarët e arsimit.

  Indeksi i nxehtësisë së vendit mat se si ndihet një temperaturë, duke marrë parasysh lagështinë. Indeksi pritej të arrinte nivelin e “rrezikut” prej 42 gradë Celsius në Manila të martën dhe 43 gradë Celsius të mërkurën, me nivele të ngjashme në një duzinë zona të tjera të vendit, tha parashikuesi shtetëror i motit. Temperatura më e lartë aktuale e regjistruar për metropolin të martën ishte 35.7C, nën rekordin prej 38.6C të arritur më 17 maj 1915.

  Zyrtarët lokalë në të gjithë ishullin kryesor të Luzonit, ishujt qendrorë dhe ishullin jugor të Mindanaos pezulluan orët e mësimit personal ose shkurtuan orët e shkollës për të shmangur pjesën më të nxehtë të ditës, thanë zyrtarët e ministrisë së arsimit. Departamenti i Arsimit nuk ishte në gjendje të jepte një numër të saktë të shkollave të prekura. Marsi, prilli dhe maji janë zakonisht muajt më të thatë të vitit për pjesët e vendit tropikal. Sivjet kushtet janë përkeqësuar nga fenomeni i motit El Nino.

  Shkollat fillore dhe të mesme në Quezon, pjesa më e populluar e kryeqytetit, u urdhëruan të mbylleshin ndërsa shkollave në zona të tjera iu dha opsioni nga zyrtarët lokalë që të kalonin në mësimin në distancë. Disa shkolla në Manila gjithashtu reduktuan orët e mësimit. Një indeks i nxehtësisë prej 42-51C mund të shkaktojë ngërçe të nxehtësisë dhe rraskapitje, me goditje të nxehtësisë “e mundshme me ekspozim të vazhdueshëm”, tha parashikuesi i motit në një këshillë.

  Ngërçet e nxehtësisë dhe lodhja nga nxehtësia janë gjithashtu të mundshme në 33-41C, sipas parashikuesit. Urdhrat prekën qindra shkolla në provincat Mindanao të Cotabato, Cotabato Jugore dhe Sulltan Kudarat, si dhe qytetet e Cotabato, General Santos dhe Koronadal, tha për AFP zëdhënësja e ministrisë rajonale të arsimit Zamboanga, Rea Halique. Pesë shkolla në rajonin Zamboanga të Mindanao gjithashtu mbyllën shkollat për ditën, megjithëse zyrtarët lokalë në zonë nuk rekomanduan pezullimin e orëve të mësimit personal në shkolla të tjera, tha ministria.

  Lexo edhe :  Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

  “Në Shkollën Pilot të qytetit Pagadian, një nxënës (kopsht fëmijësh) dhe dy në shkollën fillore pësuan gjakderdhje nga hundët,” i tha AFP zyrtarja e ministrisë rajonale të arsimit në Zamboanga, Dahlia Paragas.

  “Të gjithë ata janë kthyer në shtëpi në gjendje të qëndrueshme dhe janë këshilluar që të shmangin ekspozimin në rrezet e diellit”.

  Qyteti Cotabato përjetoi indeksin më të lartë të nxehtësisë në Mindanao, duke arritur në 42C të hënën dhe të martën, njoftoi parashikuesi shtetëror./e.t

  Të fundit

  Kush janë 7 përfitime të mahnitshme shëndetësore nga shalqirit?

  Zyrtarisht ka filluar sezoni i shalqirit. Prania e shalqirit në ngjarjet e verës, si ndejat me skarë, plazh apo...

  Komisioni Evropian i Udhëtimeve: Shqipëria +86% më shumë turistë se në 2019

  Komisioni Evropian i Udhëtime ka publikuar raportin e turizmit 2024 në të cilin duke analizuar e krahasuar të dhënat e turizmit të vitit 2019...

  Sa zgjat helmimi nga ushqimi? Ekspertët ngrenë alarmin: Ja shenjat e para…

  Nëse nuk ndiheni mirë, keni ngërçe në stomak dhe vraponi drejt tualetit, atëherë mund të jeni helmuar nga ushqimi. Sipas “The Sun”, helmimi nga ushqimi...

  Rënia e euros fut bizneset në konflikt për tregje

  Rënia e qëndrueshme e Euros në këmbim me Lekun vitet e fundit ka rritur konfliktin në tregje si asnjëherë tjetër. Hallkat e zinxhirit të vlerës,...

  Trump reagon për herë të parë pas tërheqjes së Biden

  Kandidati republikan për President të SHBA-së, Donald Trump ka reaguar menjëherë pas vendimit të Joe Biden për t’u tërhequr nga gara. I kontaktuar nga CNN,...

  Lajme të tjera

  Web TV