Si ekziston ky objekt i rreth 2000 viteve më parë që riprodhon një aeroplan?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kuriozitet

Si e shpjegoni ekzistencën e një “modeli” avioni që daton rreth 2 mijë vjet më parë? A kishte qytetërimi Quimbaya, i cili e prodhoi atë, njohuri teknike tepër të avancuara?

 

Pas statujës së astronautit në një kishë spanjolle të viteve 1500 dhe vajzës me smartfon (!?) në një pikturë të shekujve më parë, ja një episod i ri i serialit “objekte të pamundura”. Në fakt, në rrjetet sociale dikush raportoi për objekte ari “misterioze” të gjetura në Kolumbi në shekullin e 19-të dhe që i përkisnin qytetërimit Quimbaya, i cili lulëzoi midis 500 para Krishtit. dhe 600 pas Krishtit: në veçanti disa nga këto objekte, megjithëse ndoshta datojnë pothuajse 2 mijë vjet më parë, duket se riprodhojnë aeroplanë ose makina fluturuese në miniaturë (ato janë midis 5 dhe 8 centimetra të mëdha), si për të dëshmuar se ai qytetërim ishte në zotërim të njohurive teknologji tepër të avancuara për ato kohë.

 

Shumë nga këto objekte ari ishin aksesorë të përdorur gjatë ceremonive

Le të bëjmë një hap prapa. Qytetërimi Quimbaya ka lënë me të vërtetë një trashëgimi të pasur artefaktesh kryesisht në qeramikë dhe ar. Këto artefakte, të gjetura në luginën e lumit Cauca dhe rajonin jugor të Antioquia të Kolumbisë, ofrojnë një pamje magjepsëse në jetën dhe traditat e këtij qytetërimi të lashtë.

Objektet për ceremoni

Ndër gjetjet më të dukshme janë poporos, kontejnerë që me shumë gjasa përdoren për të ruajtur gjethet pluhur koka gjatë ceremonive fetare, të bëra prej ari dhe të zbukuruara me figura njerëzore. Poporo Quimbaya, i ekspozuar në Muzeun e Arit në Bogota, është një nga më të famshmit.

Disa nga objektet e arit që i përkasin “thesareve të Quimbaya”. Disa shohin riprodhime të modeleve të avionëve ose makinave fluturuese, megjithëse këto janë objekte që datojnë pothuajse 2 mijë vjet më parë.

Lexo edhe :  Cili është ndryshimi midis besimit dhe arrogancës?

Pse dikush sheh aeroplanë tek ne? “Faji” i pareidolisë

Figurat e stilizuara të njeriut, shpesh të përshkruara si urna prej ari ose qeramike, janë objekte të tjera të rëndësishme të Quimbaya. Këto figura antropomorfe, kryesisht që portretizojnë burra të ulur, janë përshkruar si “njerëz që buzëqeshin qetësisht në një sërë pozash të qeta”. Për më tepër, ka përfaqësime të kafshëve dhe bimëve, duke përfshirë zogjtë, insektet, peshqit dhe lakuriqët e natës, si dhe bizhuteri, stolitë e trupit dhe objekte të tjera të përdorura për qëllime ceremoniale dhe dekorative.

Në diskutim

Megjithatë, joshja e thesareve të Quimbaya është turbulluar nga polemika dhe mistere. Disa gjetje janë interpretuar gabimisht si modele të lashta avionësh (foto më lart), madje duke nxitur spekulime për praninë e vizitorëve nga planetë të tjerë. Këto interpretime shpesh shoqërohen me fenomenin e pareidolisë, i cili i shtyn njerëzit të identifikojnë modele “të njohura”, si fytyrat ose forma të dallueshme, në objekte të rastësishme ose forma abstrakte.

Sasia e madhe e falsifikimeve gjithashtu e ndërlikon jetën e studiuesve

Analizat shkencore të kryera mbi këto artefakte, duke përfshirë studimet laboratorike dhe radiokarbonike, kanë ndihmuar në përcaktimin e datave të sakta dhe rindërtimin e konteksteve gjeografike, duke ofruar një kuptim më të mirë të praktikave kulturore, sociale dhe fetare të popullit Quimbaya. Megjithatë, konservimi dhe interpretimi i këtyre gjetjeve mbeten sfida të hapura, veçanërisht duke pasur parasysh tregtinë e përhapur të artefakteve dhe prodhimin e falsifikimeve që ka komplikuar studimin dhe njohjen e k

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV