New York, të burgosurit padisin shtetin: Duam të shohim eklipsin!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të burgosurit në Nju Jork kanë ngritur një padi ndaj departamentit korrektues shtetëror pasi ata nuk do të jenë në gjendje të shohin eklipsin total të diellit. Ata kanë kërkuar që të lejohen të shikojnë “fenomenin e rrallë” që do të ndodhë javën e ardhshme.

Departamenti korrektues shtetëror ka urdhëruar që në ditën e eklipsit te zbatohet një bllokim të burgjeve. Kjo do të thotë se të burgosurit do të qëndrojnë në dhomat e tyre nga ora 14:00 deri në orën 17:00. Ky orari në ditë normale shfrytëzohet për rekreacion në natyrë në burgje.

Padia e paraqitur në një gjykatë federale argumenton se bllokimi shkel të drejtat kushtetuese të të burgosurve për të praktikuar besimet e tyre duke i penguar ata të marrin pjesë në një ngjarje të rëndësishme fetare.

Paditësit janë gjashtë burra me prejardhje të ndryshme fetare dhe të cilët mbahen në Institucionin Korrektues woodbourne. “Një eklips diellor është një fenomen i rrallë, natyror me rëndësi të madhe fetare për shumë njerëz”, thuhet në padi.

Eklipsi total u shfaq për herë të fundit në SHBA në vitin 2017 dhe nuk do të shihet më deri në vitin 2044.

Një zëdhënës i departamentit korrektues, tha se agjencia nuk komenton mbi proceset gjyqësore në pritje – por tha se ato që lidhen me shikimin e eklipsit janë aktualisht në shqyrtim.

Eklipsi total pritet të shihet në Nju Jork me 8 prill./kb

Të fundit

Hap i madh për Kosovën/ Votohet sot anëtarësimi në Këshillin e Evropës

Këtë të martë, në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, do të zhvillohet debat dhe më pas do të...

Media spanjolle: Shqipëria, destinacioni autentik më i përballueshëm në Evropë

E konsideruar si Karaibet Evropiane, Shqipëria është një nga destinacionet më autentike dhe të përballueshme në Evropë, plot me pasuri natyrore dhe ndikime kulturore...

Hetimet e SPAK, Meta paralajmëron largimin e Monika Kryemadhit nga partia?

Në mënyrë të beftë Ilir Meta njoftoi nisjen e procedurave për të larguar Monika Kryemadhin nga strukturat drejtuese të Partisë së Lirisë. Nën moton kundër...

Ilnisa Agolli tregon se çfarë e bëri të bjerë në dashuri me Meriton Mjekiqin

E ftuar në emisionin “Big Brother Radio”, në TAR, ish-banorja e këtij edicioni Ilnisa Agolli, u shpreh në lidhje me eksperiencën e saj tre...

Tridhjetë vjet nga Masakra e Peshkëpisë në Gjirokastër

“Pas vdekjes së Skëndrebeut Himara, atëherë Himara përfshinte gjithë Labërinë, që nga Rradhima, Lekli, Nivica e Bubari”. ...... “Himara sot është dhe mbetet shqiptare....

Lajme të tjera

Web TV