Përmes një dere të plasaritur, fytyra e Trump është e dukshme në një ekran televiziv

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga David Lat & Zachary B. Shemtob

Prej muajsh, vendi është përfshirë nga katër çështjet penale kundër Donald Trump: çështja e shtetit të Nju Jorkut që përfshin pagesat e parave për një yll filmi për të rritur, çështja federale që përfshin dokumente të klasifikuara, çështjen e ndërhyrjes në zgjedhjet e Gjeorgjisë dhe çështjen federale. rasti i ndërhyrjes në zgjedhje. Por disa janë shtyrë ose kanë vonuar afate të rëndësishme. Rasti i vetëm me një pamje realiste të nxjerrjes së një vendimi përpara zgjedhjeve, çështja e Nju Jorkut, përfshin akuza relativisht të vogla për falsifikimin e të dhënave të biznesit që nuk ka gjasa të rezultojë në ndonjë burg të rëndësishëm. Asnjë nga tre të tjerët nuk ka gjasa të zgjidhet përpara nëntorit.

Janë vetëm gjykatat civile që kanë dhënë vendime për zotin Trump. Në dy muajt e parë të vitit 2024, zoti Trump u godit me më shumë se gjysmë miliardë dollarë në gjykime në çështje civile – rreth 450 milionë dollarë në çështjen e mashtrimit civil të sjellë nga prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, dhe 83.3 milionë dollarë në çështja e shpifjes e sjellë nga shkrimtari E. Jean Carroll.

Për kundërshtarët e Trump që duan ta shohin atë pas hekurave, edhe një goditje gjysmë miliardë dollarësh në portofolin e tij mund të mos sjellë të njëjtën kënaqësi. Por nëse, siç sugjeroi Jonathan Mahler në 2020, “vizionet e Donald Trump me një jumpsuit portokalli” rezultojnë të jenë “më shumë fantazi sesa realitet”, drejtësia civile tashmë është treguar të jetë një mjet i vlefshëm për ta mbajtur atë nën kontroll – dhe kjo përfundimisht mund të rezultojë më i suksesshëm në afat të gjatë në frenimin e tij.

Sistemi juridik nuk është një monolit, por një koleksion sistemesh të ndryshme, të ndërlidhura. Edhe pse jo aq të paralajmëruara sa rastet penale kundër zotit Trump, paditë civile kanë rezultuar efektive në vendosjen e disa masave të përgjegjësisë ndaj tij, në situata ku ndjekja penale mund të jetë shumë e vonuar, përçarëse ose e dëmshme për ligjin.

Lexo edhe :  Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit

Për të kuptuar pse sistemi civil ka qenë kaq i suksesshëm kundër zotit Trump, është e rëndësishme të kuptohen disa dallime midis drejtësisë civile dhe penale. Veprimet civile kanë një standard më të ulët të provës se ato penale. Në çështjen e mashtrimit civil, gjyqtari Arthur Engoron aplikoi një standard të “mbizotërimit të provave”, i cili kërkonte që prokurori i përgjithshëm të provonte se kishte më shumë gjasa që zoti Trump të kishte kryer mashtrim. (Çështjet penale kërkojnë që një juri të vendosë përtej një dyshimi të arsyeshëm se i pandehuri ka kryer një krim, një standard shumë më i lartë.) Si rezultat, është shumë më e lehtë për ata që padisin zotin Trump në gjykatën civile të marrin vendime të favorshme.

Këto gjykime mund të ndihmojnë – dhe tashmë po ndihmojnë – në frenimin e sjelljes së zotit Trump. Që nga gjykimi i gjyqtarit Engoron në çështjen e mashtrimit civil, monitoruesi i caktuar për të mbikëqyrur Organizatën Trump, ish-gjyqtarja federale Barbara Jones, ka identifikuar tashmë mangësi në raportimin financiar të kompanisë. Pas vendimit të dytë të jurisë në favor të zonjës Carroll, zoti Trump nuk iu kthye menjëherë sulmit ndaj saj, siç bëri në të kaluarën. (Ai qëndroi relativisht i heshtur për të për disa javë përpara se të sulmonte sërish në mars.)

Faleminderit për durimin tuaj ndërkohë që ne verifikojmë qasjen. Nëse jeni në modalitetin Reader, ju lutemi dilni dhe hyni në llogarinë tuaj në Times, ose abonohuni për të gjithë The Times.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV