FOTO/ Zbardhen emrat e 69 shqiptarëve të arrestuar dhe të shpallur në kërkim në Greqi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në prangat e policisë greke në total kanë rënë 50 persona dhe janë identifikuar 187 të tjerë. Nga këta të fundit, 6 ndodhen të burgosur ndërsa 1 person rezulton i ekstraduar jashtë Greqisë. Personat e identifikuar si pjesëtarë në këto grupe akuzohen për 480 vjedhje në mjetet e transportit publik dhe në vende turistike, 120 vjedhje në makina, shitje të 16.5 kg kanabis, 1.5 kg kokainë dhe sasive të tjera si dhe për qarkullimin e më shumë se 1500 kartëmonedhave false.

Gjatë hetimeve është zbuluar se pjesë e këtyre grupeve është dhe autori i plagosjes së tre të rinjve nga Kreta në 16 dhjetor në Gazi të Athinës, ndërkohë që është zbuluar edhe vrasja e një afgani e ndodhur në Athinë në 8 mars.

Gjatë operacionit janë sekuestruar 73 mijë 725 euro, 697 dollarë, mbi 16 kg kanabis, rreth 159 gram kokainë, rreth 18 gram heroinë, droga të tjera, 3 armë zjarri dhe 3 karabina, 14 armë të ftohta, 3 jelekë antiplumb, 8 automjete dhe 8 motora si dhe shumë municion, sende të vjedhura, para false e materiale të tjera.

Grupi i vjedhjeve

Oklend Berberi, 35 vjeç nga Delvina, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

Enerida Konstandini, 35 vjeç (arrestuar)

Tatiana Dishnica, 69 vjeç (arrestuar)

Klodjan Zeneli, 39 vjeç nga Saranda, i njohur si “Klodi Xhepos”, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

Renato Osmeni 46 vjeç, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)

Artur Dinaj, 45 vjeç nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi dhe për vepra të ndryshme në Shqipëri (kërkim)

Andi Çuko, 47 vjeç nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)

Alban Fili, 37 vjeç nga Fieri (arrestuar)

Florian Vejzati, 42 vjeç nga Delvina (kërkim)

Andrea Kodra, 60 vjeç nga Berati (kërkim)

Kastriot Kelleci (kërkim)

Nori Bino, 51 vjeç nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)

Arjan Naska alias Ilir Sulaj, 56 ose 51 vjeç (kërkim)

Edison Vata, 43 vjeç nga Tirana (arrestuar)

Shefikat Vejzati, 39 vjeç nga Delvina (kërkim)

Ervis Rakipi, 36 vjeç nga Saranda (kërkim)

Edvin Lula, 37 vjeç nga Delvina (kërkim)

Liko Metaj, 54 vjeç nga Levan, Fier, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)

Aldo Bramellari , 34 vjeç nga Tirana i njohur si “Martin”, me precedentë për vjedhje në Greqi e Shqipëri (kërkim)

Andrea Profka, 52 vjeç nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)

Elton Malasi, 40 vjeç nga Tepelena, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)

Ilirian Panahori, 35 vjeç nga Kurjani i Roskovecit, me precedentë në Greqi për grabitje me armë dhe në Shqipëri për vepra të tjera (ekstraduar në Shqipëri)

Artur Bashimi, 46 vjeç nga Gjirokastra, me precedentë në Greqi për vjedhje (arrestuar)

Xhavit Vlesha, 30 vjeç nga Peshkopia (kërkim)

Anton Nika, 44 vjeç nga Balldreni i Lezhës, me precedentë në Greqi (ndodhet në burg)

Romina Çami, 43 vjeç nga Tirana, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

Lenica Nesturaj, 64 vjeç nga Saranda (arrestuar)

Romario Gjoka, 26 vjeç nga Saranda (kërkim)

Lexo edhe :  SPAK nis zyrtarisht hetim pasuror për Flamur Nokën dhe familjen e tij

Denis Kasemi, 41 vjeç nga Durrësi (kërkim)

Vasilika Jorgo, 31 vjec nga Durrësi (kërkim)

Aldo Progonati, 55 vjeç nga Fieri, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

Besnik Arifaj alias Niko Gilli alias Fredi Kasemi, 47 ose 48 ose 44 vjeç (ndodhet në burg)

Armando Cela, 40 vjeç, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

Grupi i personave qw kanw vjedhur sende tw ndryshme

Kledis Koçillari, 25 vjeç nga Çërrava e Pogradecit (arrestuar)

Kristjanis Stefa, 34 vjeç nga Elbasani (arrestuar)

Nardi Idrizi alias Fatbardh Idrizi, 38 vjeç nga Vlora, i dënuar më parë në Shqipëri nga Gjykata e Krimeve të Rënda për disa vepra të rënda penale dhe i kërkuar në Greqi për plagosjen me armë të 3 personave në dhjetor 2023

Gëzim Rapaj, 31 vjeç (arrestuar)

Klevis Bedushi, 30 vjeç nga Vreshtas, Maliq (arrestuar)

Juljan Brahimi, 36 vjeç nga Cërriku (kërkim)

Rudina Nazëraj, 40 vjeç nga Patosi (arrestuar)Erjon Bërzeshta, 41 vjeç nga Kuçova (arrestuar)

Grupi i drogës

Angjelo Pupo, 21 vjeç nga Tepelena (kërkim)

Stelio Zaka, 24 vjeç nga Libofsha, Fier (arrestuar)

Ilir Pupo, 54 vjeç nga Tepelena (arrestuar)

Meleq Agalliu, 21 vjeç nga Portez, Fier (kërkim)

Jerasimo Lufi, 24 vjeç (kërkim)

Jovan Zaka, 58 vjeç nga Libofsha, Fier (kërkim)

Arnest Zoto, 29 vjeç nga Vlora (kërkim)

Jonaldo Tafa, 18 vjeç (kërkim)

A. J., 17 vjeç (kërkim)

Gerard Musa, 33 vjeç nga Tirana (kërkim)

Donaldo Stefanaj, 27 vjeç nga Vlora (kërkim)

Entrit Tusuni, 22 vjeç nga Libohova (kërkim)

Mariglan Kukaj, 29 vjeç nga Qerret, Pukë (kërkim)

Franko Kosuri, 24 vjeç (kërkim)

Kristian Isufaj, 21 vjec (kërkim)

Lorenc Hitaj, 20 vjeç nga Kota, Selenicë (kërkim)

Dhimitris Ruku, 18 vjeç (arrestuar)

Akil Topi, 36 vjeç nga Elbasani (kërkim)

Anxhelo Cenkaj, 18 vjeç (arrestuar)

M. L., 17 vjeç (arrestuar)

Ersant Topi, 31 vjeç nga Elbasani (kërkim)

Afërdita Pupo, 54 vjeç nga Tepelena (arrestuar)

Grupi i parave false

Leonardo Sulaj, 20 vjeç (kërkim)

Nandito Cela, 25 vjeç nga Qukës, Përrenjas (arrestuar)

Klodian Stavri, 23 vjeç nga Ura Vajgurore, Dimal (arrestuar)

Elvis Selmanaj, 27 vjeç nga Tirana (arrestuar)

Luljeta Torba, 57 vjeç nga Tirana (kërkim)

Lulzim Tema, 40 vjeç nga Thumana, Krujë (arrestuar)

Zbardhja e vrasjes

Nga hetimet e kryera është arritur të zbulohet se i arrestuari Anxhelo Cenkaj 18 vjeç në bashkëpunim me të kërkuarin Akil Topi, 36 vjeç nga Elbasani, në bashkëpunim me persona të tjerë kanë marrë pjesë në vrasjen e një shtetasi afgan 35 vjeç, ngjarje e ndodhur në 8 mars 2024 në Athinë. Shkak i vrasjes mendohet të jetë tregtia e drogës. Sipas policisë greke për këtë ngjarje po hetohet përfshira edhe e shtetasit Nektarios Karakalios, 25 vjeç, person me rrezikshmëri të lartë, i arrestuar disa herë për vepra të rënda penale. Karakalios rezulton lidhje e grupit kriminal shqiptar “LIONS” dhe më parë ka qenë i arrestuar edhe për vrasjen e shtetasit Pëllumb Islami, 40 vjeç nga Delvina, ngjarje e ndodhur në Greqi, por është liruar më pas./O.S

 

FOTO GALERI
1/22

Të fundit

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Profesionet e lira/Drejtoria e Tatimeve sqaron përditësimin e kodit ekonomik për bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se bizneset që nuk ofrojnë shërbime profesionale sipas përcaktimeve të vendimit me listën analitike, por ndërkohë figurojnë...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së në takim urgjent pas sulmit në Rafah

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë të martën një takim urgjent, pas sulmeve izraelite që kanë lënë të vrarë dhjetëra...

Lajme të tjera

Web TV