Çfarë po paraprin SHBA-ja? Nisin përgatitjet për një sulm të rëndësishëm të Iranit ndaj..

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lartë gatishmërie dhe po përgatiten në mënyrë aktive për një sulm “të fuqishëm” që mund të ndodhë brenda javës së ardhshme nga Irani që synon asetet izraelite ose amerikane në rajon në përgjigje të sulmit izraelit të së hënës në Damask që vrau komandantët e lartë iranianë.

Zyrtarët e lartë amerikanë aktualisht besojnë se një sulm nga Irani është “i pashmangshëm” – një pikëpamje e ndarë nga homologët e tyre izraelitë, tha ai zyrtar, raporton cnn.

Të dy qeveritë po punojnë për të marrë pozicionin përpara asaj që do të vijë, pasi ata parashikojnë që sulmi i Iranit mund të shpaloset në një sërë mënyrash të ndryshme – dhe se asetet dhe personeli i SHBA-së dhe Izraelit janë në rrezik të shënjestruar.

Një sulm i ardhshëm iranian ishte një temë kryesore e diskutimit në bisedën telefonike të presidentit amerikan, Joe Biden me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu. Që nga e premtja, të dy qeveritë nuk e dinin se kur dhe si planifikon Irani të kundërpërgjigjet, tha zyrtari.

Një goditje e drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Irani është një nga skenarët më të këqij për të cilin po përgatitet administrata Biden, pasi do të garantonte përshkallëzim të shpejtë të një situate tashmë të trazuar në Lindjen e Mesme. Një goditje e tillë mund të çojë në zgjerimin e luftës Izrael-Hamas në një konflikt më të gjerë rajonal – diçka që Biden ka kërkuar prej kohësh ta shmangë./O.S

Të fundit

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

Nga Artur Ajazi Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur...

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët e ekipit Egnatia me trofeun...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

“Si më tha”? Juli bëhet nostalgjik dhe kujton fjalët e të birit brenda shtëpisë së BBVA3

Aktori Julian Deda i cili u rendit i dyti në finalen e madhe të reality show-t Big Brother Vip Albania në edicionin e tretë...

Balluku inspekton punimet në tunelin e Llogarasë: Gati në afatin që kemi premtuar

Në tunelin e Llogarasë kanë përfunduar afro 88% e punimeve. Ka përfunduar puna për betonimin e tunelit kryesor në të gjithë gjatësinë e tij,...

Lajme të tjera

Web TV