test

“Britania e Madhe duhet të përgatitet për…”, ish-ministri bën paralajmërimin e fortë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-ministri i Forcave të Armatosura James Heappey thotë se Britania e Madhe duhet të përgatitet për luftë, pavarësisht se është “shumë mbrapa”.

Sipas mediave të huaja, ish-ministri i forcave të armatosura, James Heappey, është shprehur se Mbretëria e Bashkuar duhet të përgatitet për luftë.

Sipas mediave të huaja, Heappey shkroi se shumë departamente qeveritare kishin refuzuar të praktikonin evakuimin në një bunker.

Heappey tha se përgatitja e kombit për luftë është mënyra më e mirë për të maksimizuar mundësinë e paqes, megjithëse sipas tij, Britania e Madhe është shumë pas në këtë aspekt.

Në shenjë se sa e huaj është bërë ideja e konfliktit të armatosur për shumicën e zyrtarëve në Whitehall, James Heappey tha se shumë departamente kishin refuzuar mundësinë për të marrë pjesë në një stërvitje “të gjithë qeverisë” për të praktikuar evakuimin në një bunker në rast lufte.

Ishte një stërvitje që ish-sekretari i mbrojtjes Ben Wallace kishte nxitur “për të zbritur njerëzit në bunker në mënyrë që ata të mund të shihnin se cili do të ishte mjedisi i tyre i punës në luftë”, shkroi Heappey në një artikull për Sunday Telegraph.

“Në fund, ishin vetëm ministra të mbrojtjes, oficerë të lartë ushtarakë dhe zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes (Ministrisë së Mbrojtjes) që morën pjesë”, tha ai.

Ky ishte një turp sepse stërvitja “do të kishte ekspozuar se sa të vjetruara janë shumë nga procedurat tona tani”, tha zoti Heappey, i cili dha dorëheqjen si ministër i Forcave të Armatosura muajin e kaluar.

Zyrtarët kanë filluar të zhvillojnë një “plan të mbrojtjes kombëtare” ndërqeveritare mes paralajmërimeve nga ministrat se Mbretëria e Bashkuar është zhvendosur në një “botë të paraluftës”./E.T

Të fundit

Ndodh sërish! Studentët në provim, teza e Matematikës publikohet në rrjet

Rreth 28 mijë maturantë i’u nënshtruan sot provimit të tretë të Maturës Shtetërore, ku po testohen për Matematikën Teza e...

A do ta ndalojë SHBA përdorimin e Tik Tok? Çfarë pritet të ndodhë në Shtator

Një Gjykatë Apeli në SHBA do të dëgjojë argumentet e të dyja palëve për sa i përket çështjes së ngritur për ndalimin e aplikacionit Tik...

Dieta e verës: Si të kthehemi në formë shpejt

Dëgjojmë shpesh për dietën verore për të humbur peshë dhe për të përballuar më mirë “provën” e rrobave të banjës. Edhe pse nuk ka...

Luiz Ejlli në hetim nga SPAK? Dyshohet se këngëtari kërcënoi zyrtarët e IKMT

Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Ejlli është kallëzuar se ka ndërhyrë në mënyrë...

Don Omar jep lajmin tronditës: Jam prekur nga kanceri

Ylli i muzikës reggaeton, Don Omar, ka zbuluar se është diagnostikuar me kancer . Këngëtari 46-vjeçar dha lajmin tronditës përmes llogarisë së tij në Instagram...

Lajme të tjera

Web TV