test

8 prill, Dita Kombëtare e Dashamirësve të Kopshtit Zoologjik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo vit më 8 Prill, Dita Kombëtare e Dashamirësve të Kopshtit Zoologjik na inkurajon të eksplorojmë kopshtet tona zoologjike lokale. Çdo vit miliona njerëz vizitojnë kopshtet zoologjike dhe mësojnë për kafshët e shumta që jetojnë atje. Të njohura edhe si parqe zoologjike, shumë prej tyre shërbejnë si qendra mbarështimi. Këto objekte ofrojnë edukim për publikun për një shumëllojshmëri të gjerë të kafshëve dhe habitateve të tyre.

Disa fakte për kopshtin zoologjik

Kopshti Zoologjik i Vjenës është kopshti zoologjik më i vjetër ekzistues dhe u hap për publikun në 1765.

Kopshti zoologjik i parë i Shteteve të Bashkuara i hapur për publikun, Central Park Zoo, u hap në 1864 në Nju Jork.

Kopshti Zoologjik i Filadelfias mban statutin më të vjetër të kopshtit zoologjik, i formuar në 1859. Ai u hap zyrtarisht për publikun në 1874.

Ka 350 kopshte zoologjike në Shtetet e
Bashkuara.

Përafërsisht 175 milionë njerëz vizitojnë një kopsht zoologjik çdo vit.

Mbretëria e Kafshëve të Disney ka pasur më shumë se 9.8 milionë vizitorë në vit.

Më shumë se 3.2 milionë njerëz vizitojnë kopshtin zoologjik të San Diegos çdo vit./O.S

Të fundit

Depresioni tek gratë, nga simptomat te trajtimi

Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë. Mërzitja është një reagim...

Ukrainasi rrëfen tmerrin nga kampet ruse: Më shkulën dhëmbët për qejf

Një ukrainas që u kap rob nga rusët ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar në kampin ku qëndroi për muaj me rradhë derisa u...

Pritjes i erdhi fundi, ja kur do të publikohet filmi i animuar “Shrek 5”

Sipas Eddie Murphy, filmi “Shrek 5” do të shfaqet vitin e ardhshëm. Kanë kaluar 23 vjet që kur u shfaq premiera e filmit të parë...

EURO2024/ Ja pse është zbehur lavdia e Italisë

Lavdia e futbollit të Italisë është zbehur! Që nga fitimi i Kupës së Botës në vitin 2006, kombi dikur krenar i futbollit ka përjetuar...

Fansi i kërkoi të performojë me të në skenë, Ylli Limani habit me reagimin

Këngëtari i njohur Ylli Limani është një ndër artistët më të suksesshëm në estradën muzikore, këngët e të cilit pëlqehen nga një numër i...

Lajme të tjera

Web TV