Babai falsifikon vdekjen e tij për të shmangur pagesën e 100 mijë dollarëve për fëmijët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një baba ka falsifikuar vdekjen e tij për të shmangur pagesën e më shumë se 100,000 dollarëve për ish-bashkëshorten e tij e cila do të ishte një mbështetje për rritjen e fëmijëvë të tyre. Jesse Kipf, nga Kentaki në SHBA, vodhi të dhënat e një mjeku dhe i përdori ato për të hyrë në sistemin e regjistrit të vdekjeve në Haëaii në janar 2023. Më pas, 39-vjeçari ishte në gjendje të krijonte dhe vërtetonte një plan që tregonte se ai kishte vdekur.

Kipf u deklarua fajtor për një akuzë të vjedhjes së rëndë të identitetit dhe një akuzë për mashtrim kompjuterik më 29 mars 2024. Ai gjithashtu pranoi se kishte hakuar në rrjetet private të biznesit, qeverisë dhe korporatave me informacione që kishte vjedhur nga të tjerët dhe tentoi t’ua shiste aksesin në rrjete blerësve në internet

Krimet e Kipf-it rezultuan në më shumë se 195,000 dollarënë dëme të vlerësuara, duke përfshirë më shumë se 79,000 dollarë humbje në rrjetet qeveritare dhe korporative dhe më shumë se 116,000 dollarë në humbjet e pësuara nga ish-gruaja e tij.

Ai ka rënë dakord të paguajë dëmshpërblim për të gjitha palët që i ka bërë keq, sipas marrëveshjes për pranimin e fajësisë. Kipf fillimisht u padit nga një juri e madhe federale në nëntor 2023 për pesë akuza për mashtrim kompjuterik dhe tre akuza për vjedhje të rëndë të identitetit.

Ai u akuzua për akses të paligjshëm në faqet e internetit shtetërore për Arizonën, Haëaiin dhe Vermontin, si dhe bizneset GuestTek Interactive Entertainment Ltd dhe Milestone Inc. Kipf u padit gjithashtu për dy akuza për bërjen e deklaratave të rreme mbi aplikimet në lidhje me institucionet financiare të siguruara federale për hapjen e dy llogarive të kredisë në 2020 dhe 2023 me një numër të rremë të sigurimeve shoqërore, sipas aktakuzës.

Lexo edhe :  'Tërbohet' moti/ Breshëri 'pushton' këtë vend, dëmtohen rëndë kulturat bujqësore

Këto akuza fillestare kishin një dënim me burg prej mbi 30 vjetësh. Pas një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë, Kipf përballet me një maksimum prej shtatë vitesh burg dhe deri në 500,000 dollarë gjobë./O.S

Të fundit

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e sotme

Dita e sotme parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira në zhvillim. Në orët e mesditës dhe pasdites përgjatë ultësirës perëndimore dhe zonave malore vranësirat...

Astrologët paralajmërojnë këto dy shenja, njihuni me horoskopin për sot 28 Maj 2024

Dashi Dita mund të fillojë e trazuar gjatë kësaj dite megjithatë do e kaloni gjithçka shpejt dhe do merrni frymë më lirisht. Ju të dashuruarit...

“Gati”, pjesë e listës së Sylvinhos, Jasir Asani pret me padurim Europianin

Jasir Asani u grumbullua nga trajneri i Shqipërisë për Euro 2024, edhe pse sulmuesi kuqezi nuk po aktivizohet te skuadra e tij në Kore,...

Lajme të tjera

Web TV