Mandati i Xhaçkës/ Bardhi: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese të futet në seancën e radhës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazment Bardhi kërkoi që zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese të përfshihet në rendin e ditës në seancën e ardhshme. Ndërsa, kryeparlamentarja Lindita Nikolla, i kujtoi periudhën kur Kuvendi nuk zhvillonte seanca normale, për shkak të tensioneve që opozita krijonte çdo seancë.

Bardhi: Këshilli i rregullores së mandateve nuk ka çfarë të shqyrtojë më. Ju po e mbroni Xhaçkën. Zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese të përfshihet në rendin e ditës në seancën e ardhshme.

Nikolla: Ju bëj me dije që janë ndjekur të gjitha procedurat që neni 87 parasheh. Ky Këshill nuk mund të mblidhej pa u botuar në Fletoren Zyrtare vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Sa i përket periudhës tjetër, nga korriku dhe deri tani, pyetje drejtojani vetes se ishim në anormalitet.

Bardhi: Në shtator aty ishim

Bushka: Unë dua të sqaroj që praktika parlamentare dhe gjithë procesi parlamentar që merr në shqyrtim mocione që lidhen me mandatin e deputetit, janë tërësisht çështje që lidhen me procedura kushtetuese parlamentare. Nuk mund të bëhen debate politike. Do doja të zbatim këtë parashikim të Kushtetutës. Sa i takon vonesës, sipas rregullores së Kuvendit, vendimet e Gjykatës Kushtetuese, merren në shqyrtim nga Këshilli për Legjislacion, i cili ka ezauruar një proces të tërë kushtetues për të sqaruar çështje në lidhje me mënyrën e zbatimit të vendimeve përkatëse në fjalë. Janë marrë edhe ekspertë./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

Skënderbeu mposht Vllazninë në sfidën për vendin e tretë, shkodranët në Conference League

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Lajme të tjera

Web TV