Mitsotakis mes presioneve, ja kur pritet të vendosë Greqia për ‘fatin’ e Fredi Belerit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një kandidaturë e Fredi Belerit në fletën evropiane të partisë “Demokracia e Re” duket e vështirë, sipas të dhënave aktuale.

Kjo pasi kryeministri grek dhe njëkohësisht kryetari i partisë “Demokracia e Re”, Mitsotakis ende po punon për vendimin e tij përfundimtar.

Megjithatë, siç raportojnë bashkëpunëtorët e tij, nominimi në fjalë, kishte dhe ka ende disa pika shqetësuese, me shumicën që aktualisht nuk do që Beleri të jetë kandidat.

Kryeministri Mitsotakis u tha bashkëpunëtorëve të tij të afërt se vendimin e tij do ta shpallë të shtunën, dy ditë para prezantimit të “votimit evropian” blu që do të bëhet në Konservatorin e Athinës.

Kujtojmë se pak ditë më parë djali dhe vëllai i Fredi Belerit ishin në Megaros Maximos, duke diskutuar për opsionet e disponueshme, ndërsa morën pjesë edhe në konferencën e partisë “Demokracia e Re”, fundjavën e kaluar.

Kryeministrit i janë bërë që në fillim dy propozime të kundërta: njëri të përfshijë Belerin, i cili preferohet nga publiku i djathtë, tjetri që Greqia të mos rrezikojë ta kthejë në një çështje evropiane, si p.sh. përfshirjen e një kryebashkiaku të dënuar në Shqipëri.

Mitsotakis kishte shqetësime të forta që në fillim, por duke parë rrjedhjet e partisë së tij, dhe ai kishte filluar të mendonte seriozisht për përfshirjen e Belerit. Megjithatë, duket se ditët e fundit faktet po ndryshojnë sërish, këtë herë nga e kundërta./O.S

Të fundit

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

Lajme të tjera

Web TV