“Zone Of Interest” është, filmi më i mirë i 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ae mendoni ndonjëherë çfarë ndikimi duhet të ketë një film mbi ty? Të tregojë një histori? Të emocionojë, sfidojë, argëtojë, mbase harxhojë kohë?   Një film mund të jetë një thirrje artistike e atij që e bën, një nevojë për të rrëfyer një histori, mbrojtur një çështje, apo thjesht për të bërë para. A e keni menduar ndonjëherë që një film mund të të bllokojë, shokojë, mpijë pa treguar asgjë groteske, pa asnjë skenë dhune, pa asnjë pikë gjaku? Si është e mundur që një film ku nuk shihet asnjë portret (mbase vetëm një), ku kamera është gjithmonë e mbajtur në një pozicion të tërhequr aq shumë nga subjekti, të të bëjë të mendosh aq shumë gjatë kohës që je duke e parë e mbas…

“Zone Of Interest” ishte një ndër pak filmat e Oscar-ve [2024] që nuk erdhi në kinematë shqiptare – një humbje e madhe për publikun e sallave për shkak se ky film duhet[j] të shihet[j] në kinema, për figurën por mbi të gjitha për efektet zanore – si dy pista paralele që të fusin në një gjëndje kllapie. Nëse në shtëpinë tuaj keni një home cinema më mirë. Sidoqoftë, në secilin rast duhet ta shihni këtë film.

Tema e luftës së dytë botërore përgjatë dekadave ka shërbyer si një nga më kryesoret e shumë filmave që kanë hyrë në histori, mbase po aq sa horroret e ndodhura në ato vite të vështira për njerëzimin. Janë aq të ndryshme dhe të shumta këndet e artistëve të kinemasë qasur kësaj teme sa ndonjëherë të duket sikur janë shterruar të gjitha. Por, nëse shikon veprën e fundit të Jonathan Glazer, kupton që jo, paska ende histori për të treguar për ato vite tragjike./O.S

Të fundit

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat...

“Meta me parti inekzistente…”, Fevziu e thotë troç: Ja kush i fiton zgjedhjet në 2025

Blendi Fevziu, i ftuar në një emision televiziv, tha se gjasat janë që zgjedhjet e vitit 2025 t'i fitojë Edi Rama, pasi PS është...

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroËeb.org konfirmojnë...

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”,...

Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të larta javën e ardhshme. Qytetet...

Lajme të tjera

Web TV