Nis plazhi në Vlorë, operatorët turistikë ende s’janë gati, s’ka punëtorë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Temperaturat e larta deri në 30 gradë kanë bërë që shumë qytetarë t’i drejtohen bregdetit të Vlorës këtë fundjavë.

“Unë erdha se sot është pushim, erdha të lahem. Kam takuar dhe të huaj. Deti më duket i pastër i ngrohtë”.

“Që tanmi ka turistë, unë sapo u ula, me turistë isha. Më tepër ka holandezë”.

Në këto ditë prilli, plazhi frekuentohet vetëm në fundjavë, ndërsa rezervimet për pushime nisin nga mesi i majit. Trendi është pozitiv dhe pritshmëritë të larta për këtë sezon, por operatorët turistik hasin vështirësi në gjetjen e fuqisë punëtore.

Luixhino Isufaj dhe Besmir Lulaj thanë se veç tregut vendas po synojnë të marrin punëtorë nga vendet e treta, por as ata nuk preferojnë të punojnë për një kohë të gjatë në Shqipëri.

“Mendoj se shumica e tyre nuk vijnë në Shqipëri se e kanë zgjedhje Shqipërinë, vijnë më shumë për të ikur nga vendet nga ata janë. Vijnë këtu dhe shohin një realitet që nuk e presin. Sepse ne dështojmë në të gjitha këto fasilitete veç vendit të punës, në fasilitetet argëtuese, fasilitete integruese dhe faktikisht duhet edhe ta pranojmë se edhe sistemi i punësimit kushtet e jetesës nuk janë më të mira. Prandaj ata e shohin përsëri Shqipërinë si një vend tranzit”.

Edhe në qytetin liqenor të Pogradecit konstatohet e njëjta problematikë. Në nisje të sezonit turistik, hotelet baret e restorantet vuajnë mungesën e personelit. Shkaku kryesor janë pagat e ulëta dhe fakti se turizmi është një punë sezonale.

“Një pjesë e të rinjve shkojnë e punojnë dhe në Maqedoni e në zonën e jugut sepse pagesat janë më të larta dhe kushtet më të mira sesa këtu. Kjo vazhdon në rrethin tonë të Pogradecit, kemi gati 35% mungesë të fuqisë punëtore.”

Lexo edhe :  Temperaturat deri 33 gradë celsius, liqeni i Pogradecit oaz freskie për vizitorët

Sipas Ministrisë së Turizmit, Shqipëria u vizitua në vitin 2023 nga 10 milionë turistë, numër ky që pritet të jetë më i lartë këtë vit. Këtij trendi në rritje duket se ende nuk i përgjigjen operatoët turistikë në mbarë vendin, sa i përket stafeve të kualifikuara dhe cilësisë së shërbimit./O.S

Të fundit

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Lajme të tjera

Web TV