test

Nuk shlyejnë sigurime po as pagat, Tirana, Vlora e Korça po abuzojnë me punëtorët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vonesa në paga por dhe mos shlyrje të pagesave të prapambetura, sigurimeve shoqërore, apo orëve shtesë. Këto janë ankesat më të shumta të punonjësve në 2023 për bizneset ku punojnë.

Të adresuara në regjistrin e ankesave pranë Inspektoratit Shtetëror më shumë qytetarë po ankohen për kushtet bazë në një ambient pune të cilat drejtpërsëdrejti ndikojnë në ekonominë e tyre familjare.

Bizneset duket se nuk respektojnë një listë të gjatë të të drejtave të qytetarëve në punë. Jo vetëm paga e sigurimet shoqërore, ndër problematikat e raportuara rreshtohen raportet mjekësore të papaguara, cenim apo ndërprerje të marrëdhënieve të punës, kushte të pasigurta apo dhe trajtime jo të barabarta e diskriminime.

Këto janë arsye madhore dhe nxitëse sipas ekspertëve që një shqiptar të braktis vendin për një punë më të mirë në emigrim.

Ndalur sipas qyteteve, pavarësisht se në Tiranë kontrolli është më i shtuar, ankesat janë më të larta me 64% pasuar më tej nga Vlora 8%, Korça 4%, Shkodra 3% dhe pjesa e mbetur në Gjirokastër e Dibër./O.S

Të fundit

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Kylie përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner është përlotur pas komenteve negative që ka marrë për pamjen e saj. Në episodin e ri të sezonit 5 të “The Kardashians”,...

Lajme të tjera

Web TV