Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • 50 krijesa detare ende të panjohura për shkencën

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Shtrati i detit Rapa Nui , ose Ishulli i Pashkëve, fsheh një botë ende të panjohur për komunitetin shkencor. Në fakt, shumë pak dihej për jetën që shtohet në thellësi të detit në këtë vend. Megjithatë, tani një mision i ri, i cili përfshinte zinxhirin e gjatë malor nënujor të Salas y Gòmez, ka dokumentuar ekzistencën e 160 llojeve të organizmave të gjallë të pavërejtur kurrë në këtë zonë, nga të cilat 50 janë krejtësisht të reja për shkencën.

  FYTYRA TË NJOHURA… Në fakt, rreth 1200 metra nën valët e Paqësorit, studiuesit në një ekspeditë nga Instituti i Oqeanit Schmidt vunë re një Leptoseris , ose koral të rrudhosur: kafshën e varur nga fotosinteza (për shkak të mikroalgave simbiotike të quajtura zooxanthellae ) më në thellësi nuk u gjet kurrë. Është një organizëm i njohur tashmë, por nuk është parë kurrë në këtë zonë.

  Chaunax- Peshk kockash
  Një Chaunax (gjini e peshkut kockor në familjen e zhabave të detit) fotografuar në Rapa Nui. © Instituti i Oqeanit Schmidt

  … DHE MË PAK TË NJOHUR. Vëzhgime të tjera, të cilat studiuesit i përshkruan si “befasues”, sollën në dritë një Batyphysa conifera, një krijesë si kandil deti i njohur si “përbindësh fluturues i spagetit” dhe një dragua lumineshent në det të thellë të familjes Stomiidae , specia e të cilit është ende për t’u përcaktuar. . Këto krijesa, së bashku me rreth njëqind lloje të tjera, janë përshkruar më parë nga shkencëtarët, por nuk janë parë kurrë në këtë zonë.

  Sinophore - Bathyphysa
  Një sifonofore Bathyphysa , ose “përbindësh fluturues i spagetit” i dalluar pranë një vargmalesh të paeksploruar nënujore në Rapa Nui. © Instituti i Oqeanit Schmidt

  MISION I DYFISHTË. Ekspedita pasoi një tjetër kërkim të fundit nga Instituti i Oqeanit Schmidt, i cili kishte zbuluar më shumë se 100 specie ende në studim dhe një mal gjigant nënujor në brigjet e Kilit. se sa pak dimë për këtë zonë të largët”, vuri në dukje në studimin e tij  Javier Sellanes, profesor i biologjisë detare në Universitetin Katolik të Veriut në Kili, i cili mori pjesë në të dyja ekspeditat.

  Lexo edhe :  7 sekrete që do ta bëjnë martesën tuaj të zgjasë përgjithmonë

  VARGU MALOR MË I GJATË NË ITALI. Ndërsa kërkimi i mëparshëm i kryer në janar ishte fokusuar kryesisht në kreshtat Nazca dhe Juan Fernández, udhëtimi i ri dokumentoi jetën detare në kreshtën Salas y Gómez, një varg malor nënujor që  shtrihet 1600 kilometra nga kreshta Nazca në Rapa Nui.

  NJË EKOSISTEM UNIK. Sellanes dhe kolegët e tij kaluan kreshtën për 40 ditë midis shkurtit dhe marsit në bordin e anijes kërkimore Falkor të Schmidt Ocean . Gjatë ekspeditës, ekipi ekzaminoi dhjetë male detare që ngrihen të paktën 1000 metra mbi shtratin e detit përreth.

  Gjashtë prej tyre ishin krejtësisht të panjohura dhe çdo mal pret një ekosistem unik. Erin E. Easton shpjegon : “Vëzhgimi i ekosistemeve të dallueshme në male të veçanta detare nxjerr në pah rëndësinë e mbrojtjes së të gjithë kreshtës dhe jo vetëm të disa zonave, sepse çdo mal është një botë më vete”.

  TRANSPORTI LOKAL. Është gjithashtu interesante që disa anëtarë të komunitetit të Ishullit të Pashkëve morën pjesë në hulumtim. “Rëndësia e pjesëmarrjes në një ekspeditë oqeanografike shkencore i lejon banorët e Rapa Nuit të njohin dhe kuptojnë më mirë mjedisin detar që rrethon ishullin”, – tha  Marcela Hey Aravena , anëtare e Këshillit të Detit Rapa Nui dhe pjesë e Institutit të Oqeanit Schmidt – sepse vetëm nëpërmjet kërkimit dhe eksplorimit ne njohim më mirë burimet natyrore, speciet detare të këtyre mjediseve dhe fenomenet klimatike që ndikojnë në një botë që është ende aq pak e njohur”./Marre nga Focus.it.E.T

  Të fundit

  Raporti i Komisionit Evropian për Shqipërinë: Rezultate të mira nga SPAK dhe GJKKO

  Raporti i Komisionit Evropian për sistemin e drejtësisë në Shqipëri thekson se vijon të jetë shqetësim ndërhyrja në sistemin...

  VIDEO/ Rama publikon pamjet, si do të duket sheshi fundor në Bulevardin e Ri

  Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një video, ku tregon se si do të jetë sheshi fundor në Bulevardin e Ri, Tiranë. Ky...

  Rikthim në 2008-n: Pse u rimbyllën listat e deputetëve?!

  Nga Ylli Pata Ky është një autogol politik i tmerrshëm më pak për mazhorancën dhe më shumë për PD-në e Sali Berishës. I ashtuquajturi pakt i...

  “Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

  Bie herësi, 2/3 e deputetëve do jenë në garë të hapur brenda partisë. Edi Rama dhe Sali Berisha përmes të dërguarve të tyre, Damian...

  Zjarr në pjesën jugore të Italisë, evakuohen 1000 turistë

  Një zjarr shpërtheu mëngjesin e kësaj të marte në zonën turistike të Viestes, në Pulia (në jug), si pasojë e të cilit autoritetet vazhduan...

  Lajme të tjera

  Web TV