Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj më parë.

Vlerësohet se në të gjitha oqeanet dhe detet e botës ka nga një deri në tre milionë mbetje varkash që janë fundosur gjatë shekujve. NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) e Shteteve të Bashkuara shpjegon se të gjitha rrënojat e gjetura deri më tani përfaqësojnë më pak se 10% të totalit. Gjërat, megjithatë, po ndryshojnë. Ndryshimet klimatike nga njëra anë dhe shtytja në rritje teknologjike nga ana tjetër po na shtyjnë të hyjmë në një lloj epoke të artë për eksplorimin e dyshemesë së oqeanit.

Kërkim teknologjik

Fatkeqësia e Titanit (e cila është diskutuar gjerësisht) është përjashtim nga rregulli, duke pasur parasysh teknologjitë e vjetra të përdorura dhe standardet e sigurisë që nuk respektohen. Në ditët e sotme, nuk është e nevojshme të shkoni personalisht në thellësitë e detit për të zbuluar ose eksploruar rrënojat “të reja”, të cilat – nëse ka ndonjë gjë – kërkuesit e thesarit do të vazhdojnë të bëjnë.

Shkencëtarët, megjithatë (në përputhje me konventën e UNESCO-s të vitit 2001 që synon mbrojtjen e gjetjeve nga grabitësit), do të kufizohen në gjetjen, regjistrimin dhe vëzhgimin e varkave të vjetra duke përdorur instrumente shumë të avancuara: varka robotike, të afta për të arritur çdo thellësi deti dhe për të eksploruar edhe nën kapele polare akulli; satelitë inteligjentë, të aftë për të zbuluar pozicionin e një rrënojaje duke studiuar lëvizjen e sedimenteve që lëvizin rreth tij; dhe më pas interneti.

Ne distani

Dixhitalizimi i arkivave historike dhe përdorimi i gjerë i sistemeve të teleprezencës u mundëson eksploruesve të shumtë të skanojnë shtratin e detit në 4K duke qëndruar të ulur rehat në studimet e tyre dhe duke i përdorur instrumentet nga distanca.

Lexo edhe :  Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje

Stuhina zbulesave

Ndryshimet klimatike gjithashtu luajnë rolin e tyre. Prania gjithnjë e më e shpeshtë e ngjarjeve ekstreme meteorologjike ka sjellë në sipërfaqe varkat e vjetra që janë zhdukur prej shekujsh. Kështu, zbulimet po shumohen, siç ndodhi janarin e kaluar në Kanada pas kalimit të uraganit Fiona, kur një rrënoja e shekullit të 19-të u rrëzua në një kthesë të largët të Kepit Ray (Newfoundland). E njëjta gjë kishte ndodhur edhe në vitin 2020 në Florida, ku një çift duke ecur në plazhin e Shën Agustinit, pas kalimit të stuhisë tropikale Eta, gjeti mbetjet e asaj që ka shumë të ngjarë të ishte Caroline Eddy, një anije e vjetër e fundosur e Luftës Civile në 1880. .

Gjetjet për të gjithë

Njëherë e një kohë, mundësia për të eksploruar shtratin e detit ishte prerogativë e disa kompanive të pasura që ndiqnin interesat e tyre në kërkim të thesareve dhe pasurive të fshehura. “Sot, megjithatë, teknologjia është më e përshtatshme për buxhetet e shkencëtarëve dhe për këtë arsye është e mundur të ekzaminohen zona gjithnjë e më të mëdha të oqeanit”, shpjegon J.

Carl Hartsfield, drejtor i laboratorit oqeanografik në Institutin Oqeanografik Woods Hole në Massachusetts.

Misteret u zgjidhen

Dhe kështu, falë shumëzimit të projekteve kërkimore, është rritur numri i rrënojave të zbuluara, me rëndësi të ndryshme historike (nga anija e njohur e Ernest Shackleton me vela Endurance e cila u mbyt në vitin 1915 gjatë eksplorimeve të tij në Antarktidë dhe e cila u gjet në 2022 , në një maune të quajtur Ironton që mbante 1000 tonë drithë, e cila u fundos në liqenin gjigant Huron në 1894), duke inauguruar një kapitull të paprecedentë në eksplorimin e mistereve nënujore.

Të fundit

VIDEO/ Erjola Doçi feston ditëlindjen, merr urimin e veçantë nga personazhi i njohur

Një prej të ftuarave në festën e organizuar me ish-konkurrentët e “BBV3” dhe jo vetëm, ka qenë dhe moderatorja...

Kush e vrau Musolinin? Rindërtime, pyetje dhe hipoteza alternative

Në orën 16:10 më 28 prill 1945 u vranë Benito Mussolini dhe Claretta Petacci. Walter Audisio qëlloi. Apo ndoshta jo? Hipoteza dhe rindërtime. Kush i...

Një tjetër mister rreth piramidave u zgjidh, si i ndërtuan egjiptianët në shkretëtirë?

Si ndërtuan egjiptianët piramida në shkretëtirë, duke transportuar gurë gjigantë, pa mjete teknologjike? Ata shfrytëzuan një degë të Nilit, e cila tani është zhdukur. Përveç...

Historiani Alexey Komarov: “Ndihmë e paçmuar” për çlirimin e Norvegjisë prej nazistëve

80 vjet më parë u nënshkrua një marrëveshje midis BRSS dhe Norvegjisë Svyatoslav Knyazev, Ekaterina Kiyko 80 vjet më parë, më 16 maj 1944, vendet anëtare...

28 maj 1937/ Wolgsvagen, makina popullore që u motivua nga Nacional Socialistët gjermanë

Themelohet prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen. Volkswagen përkthehet si “makina e popullit” në gjuhën gjermane. Slogani aktual i reklamave ndërkombëtare të kompanisë është thjesht...

Lajme të tjera

Web TV