Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit për meditimin lëvizës. Nëse meditimi tradicional nuk po funksionon për ju, atëherë mund të gjeni paqen e brendshme ndërsa jeni në lëvizje.

Mirë se vini në botën e meditimit lëvizës, ku rrjedha e butë e lëvizjes bëhet një rrugë drejt harmonisë së brendshme dhe ndërgjegjësimit. Në vend që të zononi në një jastëk, ju mund të vishni zen tuaj gjatë ecjes, vallëzimit apo edhe larjes së enëve. Tingëllon shumë bukur, apo jo?

Sot, le të eksplorojmë se çfarë është meditimi lëvizës, të zbulojmë llojet e tij të ndryshme, të thellohemi në përfitimet e shumta të meditimit të lëvizjes dhe të mësojmë se si ta përfshijmë këtë praktikë të bukur në jetën tonë të përditshme. Këtu çdo hap, lëkundje dhe pastrim bëhet një shteg drejt paqes së brendshme. Pra, le të zhytemi. Çfarë është Meditimi Lëvizës?

Meditimi lëvizës është një formë meditimi ku në vend që të uleni në vend, e zakonshme në meditimin e rregullt, ju meditoni ndërsa lëvizni. Thjesht duke tërhequr vëmendjen tuaj në frymën tuaj dhe ndjesitë fizike, ju mund të gjeni paqen e brendshme nëse jeni duke ecur, vallëzuar, duke ushtruar, duke bërë joga, apo edhe duke bërë vetëm punët e shtëpisë.

Pra, çfarë është meditimi lëvizës?

Është një mënyrë për të qetësuar mendjen dhe për t’u çlodhur duke qëndruar aktiv. Meditimi në lëvizje zakonisht përfshin një formë të pozicionimit të trupit ose lëvizjes fizike, një fokus të rreptë në frymëmarrje, një gjendje të qetë mendore dhe një gjendje të thellë relaksi.

Meditimi në lëvizje kombinon kryesisht lëvizjen e ndërgjegjshme me një gjendje të fokusuar të vetëdijes. Ndryshe nga meditimi tradicional i ulur, meditimi në lëvizje inkurajon integrimin e mendjes, trupit dhe shpirtit përmes aktivitetit fizik të qëllimshëm.

Ai përfshin përfshirjen në lëvizje ritmike, të përsëritura dhe të qëllimshme duke ruajtur një vetëdije për momentin aktual. Sipas studiuesve, “Ushtrimi i meditimit në lëvizje mund të zvogëlojë nivelin e depresionit të individëve të moshuar dhe të përmirësojë cilësinë e gjumit”. Mund të jetë gjithashtu një qasje mbështetëse për trajtimet tradicionale.

Lëvizja e meditimit është një mënyrë për t’u lidhur me shpirtin tuaj përmes lëvizjeve natyrore, fizike. Pavarësisht nëse ecni, vallëzoni, pastroni ose bëni kopshtari, për sa kohë që jeni të ndërgjegjshëm dhe përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, do të jeni në gjendje të lidheni me veten tuaj të brendshme dhe botën përreth jush në një mënyrë më kuptimplote dhe më të thellë.

Në thelb është meditim në lëvizje, ku çdo hap, shtrirje ose lëkundje ndihmon për të qetësuar mendjen dhe për të ushqyer shpirtin tuaj. Pra, nëse qëndrimi ulur nuk është filxhani juaj i kafesë, meditimi në lëvizje mund t’ju ndihmojë të gjeni zen-in tuaj ndërsa kërceni me ritmin tuaj.

Lexo edhe :  Penda e zogut të zhdukur shitet me shifrën marramendës në ankand! Zbuloni çmimin

Tani që e dimë se çfarë është meditimi lëvizës, le të hedhim një vështrim në llojet e meditimit lëvizës.

4 llojet e meditimit në lëvizje

Pyesni se cilat janë llojet e ndryshme të meditimit në lëvizje? Nga ecja dhe tai chi te joga dhe kërcimi, çdo formë ofron shtigje unike drejt paqes së brendshme. Këtu janë disa nga mënyrat më të zakonshme për të lëvizur dhe medituar:

1.Tai Chi

Me origjinë nga Kina e lashtë, Tai Chi është një art marcial i këndshëm dhe i ngadalshëm që mishëron parimet e ekuilibrit, harmonisë dhe rrjedhës së energjisë. Ai përbëhet nga një sërë lëvizjesh të lëngshme, të vazhdueshme që nxisin relaksimin, fleksibilitetin dhe paqen e brendshme. Ky është një nga llojet më të njohura të meditimit në lëvizje. Studimet kanë zbuluar se Tai chi është efektiv në rritjen e imunitetit dhe në përballimin e:

Infeksioneve

Gjendjet kardiovaskulare

Sindroma metabolike

Dendësia minerale e kockave në gratë pas menopauzës

Çrregullime të gjumit

Disa lloje të kancerit

Tai chi gjithashtu ka efekte pozitive në “mirëqenien psikologjike, të tilla si reduktimi i stresit, ankthit, depresionit dhe shqetësimit të humorit, dhe rritja e vetëbesimit”.

2.Qigong

Qigong është një praktikë e lashtë kineze që përfshin një kombinim të lëvizjes, kontrollit të frymëmarrjes dhe meditimit. Ai fokusohet në kultivimin dhe balancimin e energjisë vitale të trupit, të njohur si “qi”, përmes ushtrimeve dhe qëndrimeve të buta. Qigong rrit shëndetin fizik, qartësinë mendore dhe mirëqenien emocionale të praktikuesve. Në fakt, hulumtimi ka zbuluar se Qigong mund të nxisë relaksimin, të zvogëlojë ankthin, depresionin dhe presionin e gjakut dhe të promovojë shërimin nga sëmundjet e ndërmjetësuara nga imuniteti. Kështu lëvizni dhe meditoni.

3.Joga

Ndërsa shpesh shoqërohet me qëndrime statike, joga përfshin gjithashtu lëvizje dinamike që mund të konsiderohen si një formë e meditimit lëvizës. Praktika të tilla si Vinyasa, ku pozat e rrjedhura sinkronizohen me frymëmarrjen, krijojnë një gjendje meditative të vetëdijes dhe vetëdijes. Sipas një studimi, praktikimi i jogës mund të ndihmojë në:

Rritjen e forcës muskulare dhe fleksibilitetin e trupit

Nxitje dhe përmirësimi i funksionit të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare

Promovon shërimin dhe trajtimin e varësisë

Redukton stresin, ankthin, depresionin dhe dhimbjet kronike

Përmirëson modelet e gjumit

Përmirëson mirëqenien e përgjithshme dhe cilësinë e jetës.

4.Meditim në këmbë

Meditimi në këmbë përfshin vëmendjen e madhe ndaj ndjesive të ecjes, lidhjes me mjedisin dhe mbajtjen e një ndërgjegjeje të fokusuar për çdo hap. Mund të praktikohet si brenda ashtu edhe jashtë, duke ofruar një përvojë qetësuese dhe tokëzuese. Studimet kanë zbuluar se ecja e ndërgjegjshme çon në “reduktimin e simptomave të stresit psikologjik dhe përmirësimin e cilësisë së jetës”.

Të fundit

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur...

Dedikimi prekës i Ana Likës në ditëlindjen e të ëmës së ndjerë

Pak muaj më parë motra e madhe e Ingrid dhe Inis Gjonit ndërroi jetë. Ilda Gjoni, nëna e aktores Anna Lika mbylli sytë përgjithmonë...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV