Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë

Nga Simon Tisdall

Raketat dhe dronët që goditën Izraelin në orët e para të mëngjesit të së dielës i kanë dhënë kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, atë që ai dëshironte gjithmonë – një mandat dhe justifikim për të sulmuar hapur Iranin, një vend që ai e ka parë prej kohësh si armikun kryesor të Izraelit dhe të mundshëm. nemesis. Pyetja urgjente, e cila mund të marrë përgjigje brenda disa orësh, është se çfarë forme do të marrë “përgjigjja e rëndësishme” e premtuar e Izraelit – dhe nëse Irani, nga ana tjetër, do të sulmojë përsëri. “Ne do të ndërtojmë një koalicion rajonal dhe do të marrim çmimin nga Irani në mënyrën dhe kohën e duhur për ne,” tha ministri izraelit Benny Gantz, ndërsa kabineti izraelit i luftës u takua për të diskutuar përgjigjen e Izraelit sot.

Është detyrë e SHBA-së, Britanisë dhe miqve dhe aleatëve të tjerë të Izraelit që të informojnë Netanyahun në terma të qartë se mbështetja e vazhdueshme ushtarake, diplomatike dhe politike kushtëzohet nga një kundërpërgjigje legjitime dhe proporcionale izraelite. Do të ishte e preferueshme nëse Izraeli nuk do të përgjigjej fare. Irani dështoi në qëllimin e tij të dukshëm për të shkaktuar dëme serioze. Izraeli thotë se 99% e raketave dhe dronëve të tij u shkatërruan. Fatmirësisht viktimat kanë qenë të lehta. Teherani tani thotë, me pak shpresë, se episodi është “përfunduar” – por zotohet të luftojë nëse sulmohet.

Rruga më e mençur e Netanyahut do të ishte t’i mbante sulmet ndaj botës si provë të supozuar të pakundërshtueshme të pikëpamjes së tij armike: se Irani është një shtet mashtrues keqdashës dhe i rrezikshëm që shkel ligjin ndërkombëtar dhe rrezikon Izraelin, shtetet arabe dhe perëndimore. Në vend që të sulmojë verbërisht – për shembull, objektet bërthamore të Iranit – ai duhet të argumentojë se udhëheqja e vijës së ashpër të republikës islame dhe udhëheqësi i saj suprem, Ayatollah Ali Khamenei, kanë treguar ngjyrat e tyre të vërteta – dhe meritojnë veprime ndëshkuese kolektive ndërkombëtare.

Në formën e kaluar, është joreale të pritet që Netanyahu të kthejë faqen tjetër. Veprimi i Teheranit i ka ofruar atij një mundësi unike për të larguar vëmendjen globale nga shkatërrimet e tmerrshme të qeverisë së tij në Gaza dhe dështimi i tij për të mposhtur Hamasin. Ai mund të thotë se lufta kundër Hamasit është shndërruar në një luftë ekzistenciale kundër zotërinjve të tij kukull në Teheran – dhe se njerëzit me vullnet të mirë, brenda dhe jashtë vendit, duhet të mblidhen rreth udhëheqjes së tij për të siguruar një fitore të nevojshme.

Fakti që Netanyahu dhe kabineti i tij i brendshëm i luftës duket se e kanë provokuar qëllimisht dhe në mënyrë të pamatur këtë përballje nuk duhet të harrohet ndërsa kriza shpaloset. Kryeministri izraelit ka qenë në ballë të një lufte në hije të vrasjeve dhe rrënimit kundër Iranit prej dekadash. Vrasja e fshehtë, e papranuar e shkencëtarëve të saj bërthamorë dhe e udhëheqësve të milicive të saj rajonale, është bërë pothuajse rutinë. Por lista e synimeve është zgjeruar që nga mizoritë e 7 tetorit.

Në dhjetor, për shembull, Sayyed Razi Mousavi, një gjeneral i lartë iranian, u vra në Damask. Reagimi i Iranit, atëherë si në të kaluarën, ishte relativisht i kufizuar dhe indirekt. Por bombardimi i 1 prillit në një aneks të ambasadës së saj në kryeqytetin sirian, i cili vrau disa komandantë të lartë, e ndryshoi rrënjësisht këtë dinamikë. Irani fajësoi Izraelin (i cili si zakonisht nuk e ka pranuar përgjegjësinë) për një sulm të drejtpërdrejtë, flagrant ndaj territorit sovran. Izraeli, tha Khamenei, kishte kaluar një vijë të kuqe.

Është e vështirë të mos pajtohesh. Lufta kishte dalë nga hijet – dhe kjo ishte duke bërë Netanyahu. Ai duhet ta ketë ditur se sa i furishëm do të ishte reagimi në Teheran. Thjesht, ai nuk e informoi paraprakisht aleatin e tij në SHBA, ndoshta sepse administrata do të ishte përpjekur të vërë veton ndaj operacionit. Sulmi i ambasadës në Damask duket si një përshkallëzim i paramenduar i krijuar për të forcuar pozicionin e brendshëm politik të Netanyahut, për të heshtur kritikat nga amerikanët e verbër dhe për të shmangur presionin ndërkombëtar për të ndaluar furnizimet me armë në Izrael.

Lexo edhe :  ‘Çmendet’ moti në këtë vend, temperaturat arrijnë në 50 gradë Celsius

Dhe ka funksionuar. Brenda natës, kritikat në Uashington për debaklin e Gazës janë tharë. Në Britani, gjithashtu, thirrjet e qeverisë për të këmbëngulur për një armëpushim efektiv në Gaza dhe për të kufizuar mbështetjen për koalicionin e Izraelit tani ndoshta do të mbyten. Në vend të kësaj, Britania e Madhe është tashmë e përfshirë ushtarakisht, në ajër mbi Sirinë dhe Irakun, dhe mund të tërhiqet më tej. Për më tepër, sulmi i Damaskut arriti të largonte Iranin. Udhëheqësit e Teheranit nuk mund të fshiheshin më pas forcave prokure si Hezbollahu në Liban dhe Houthis në Jemen. Netanyahu, në fakt, i kishte thirrur ata, sikur në një duel. Ata e ndjenin qartë se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të përgjigjeshin në të njëjtën mënyrë.

Ky besim ishte dhe është i gabuar. Ashtu si Netanyahu, Khamenei dhe presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Ebrahim Raisi, kishin zgjedhje. Do të kishte qenë shumë më e zgjuar nëse Irani, i përballur me zemërimin e ambasadës, do t’i kishte dërguar ankesat e tij në OKB dhe gjykatën ndërkombëtare në Hagë dhe ta ngrinte çështjen përmes miqve në G20 dhe grupimin Brics. Irani mund të kishte kërcënuar me hakmarrje dhe më pas të frenohej. Në këtë mënyrë ajo mund të kishte fituar simpatinë në jugun global dhe nga aleatët antiperëndimorë si Kina dhe Rusia.

Në vend të kësaj, Khamenei – një reaksionar budalla me pothuajse zero përvojë personale të botës së jashtme – hyri drejt e në kurthin që Netanyahu kishte vendosur. Irani, në sytë e shumicës së komunitetit ndërkombëtar, e ka bërë veten të jashtëligjshëm. Dhe populli i Iranit duhet të presë përgjigjen e Izraelit. Varësisht se sa e keqe është kjo, regjimi islamik thellësisht jopopullor mund të përballet me një rritje të paqëndrueshmërisë së brendshme, madje edhe me një kryengritje popullore.

Ky konfrontim i paprecedentë, i drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit, i ndërtuar prej vitesh, e ka vendosur presidentin amerikan, Joe Biden, në një pozitë krejtësisht të pamundur. Ai erdhi në detyrë në vitin 2021 me shpresën për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 SHBA-Europiane me Iranin që Donald Trump e anuloi në mënyrë idiotike. Tani politika e tij është në rrënim. Biden e gjen veten në prag të një konflikti të armatosur në përshkallëzim me Iranin, duke luftuar përkrah një qeverie izraelite, veprimet e së cilës në Gaza ai i ka keqardhur me vonesë, por me forcë, dhe që mund t’i kushtojë shtrenjtë në zgjedhjet e nëntorit në SHBA.

Biden nuk mund ta braktisë Izraelin, edhe pse ai mund të besojë se Netanyahu e ka luajtur përsëri atë (siç mendon se ishte rasti në fillimin e luftës me Hamasin). Megjithatë, ai nuk mund t’u kërkojë në mënyrë të besueshme votuesve amerikanë, që prej kohësh jashtë durimit me ngatërresat e kushtueshme të huaja, të mbështesin një luftë tjetër në Lindjen e Mesme. Trump, shoku i Netanyahut, mezi duhet ta vlerësojë fatin e tij.

E gjithë kjo – makinacionet cinike të Netanyahut, llogaritjet e gabuara të dhunshme të Teheranit, dilema e mprehtë e Bidenit – tregon vetëm në një drejtim: nevojën për veprim urgjent dhe të bashkërenduar ndërkombëtar për të ndalur luftimet e mëtejshme dhe për të parandaluar një përshkallëzim në mbarë Lindjen e Mesme që thith në Siri, Liban dhe Rajonet e Gjirit dhe Detit të Kuq. Nga palët në këtë konflikt, asnjë vend apo lider nuk ka të drejtë. Në fakt të gjithë, në shkallë të ndryshme, janë në gabim. Të gjithë kërkojnë kursim nga vetja. Alternativa është më shumë gjakderdhje, më e pafund, e pakuptimtë, përhapja e mjerimit.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet sot në një seancë urgjente. Në vend të grindjeve të zakonshme, anëtarët e saj të përhershëm, veçanërisht Kina dhe Rusia, do të duhet të punojnë në mënyrë konstruktive së bashku për të zbutur një krizë që na kërcënon të gjithëve. Së bashku ata kanë ndikimin dhe fuqinë për ta bërë atë. Ata duhet ta përdorin atë – ose të vuajnë pasojat e tmerrshme, të panjohura.

Të fundit

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha me grupin e tij në Parlament kanë shprehur në mënyrë të fshehtë...

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke përdorur një terapi novatore të...

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Lajme të tjera

Web TV