“Të ulen urgjentisht çmimet”/ Qeveria gati të ndërhyjë në tregun e karburanteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria e Hungarisë do të shqyrtojë nëse do të zbatojë çmime më të ulëta të karburantit pas një rishikimi nga Zyra Qendrore e Statistikave (KSH) të niveleve mesatare të çmimeve rajonale, tha ministri i Ekonomisë Marton Nagy për të përditshmen e biznesit Vilaggazdasag.

Nagy javën e kaluar ushtroi presion mbi furnizuesit e karburanteve për të ulur çmimet më afër mesatares së Evropës Qendrore, si pjesë e ndërhyrjes më të gjerë të qeverisë për vendosjen e çmimeve pas rritjes më të keqe të inflacionit në Bashkimin Evropian.

“Durimi i qeverisë po mbaron… Ne mendojmë se çmimet e karburantit vendas janë 7% deri 9% më të larta se mesatarja rajonale,” tha Nagy në intervistë.

Ministri thirri përfaqësuesit e Shoqatës së Petrolit të Hungarisë dhe grupit të naftës dhe gazit MOL në një takim të enjten e kaluar pasi çmimet e benzinës në Hungari u rritën në 642 forintë (1,75 dollarë) për litër, mbi mesataren rajonale.
KSH do të publikojë çmimet dhe mesataret e karburanteve në vendet fqinje këtë muaj, tha Nagy në intervistë.

“Pas kësaj qeveria do të jetë në gjendje të marrë një vendim nëse do të ndërhyjë apo jo në tregun e karburanteve”, tha ai.

Qeveria e Hungarisë hoqi kufirin e çmimit të karburantit në dhjetor 2022, pasi mungesa e importeve dhe blerja e panikut çoi në mungesa të karburantit dhe premtoi se do të ndërhynte sërish në treg nëse çmimet e karburantit rriteshin mbi mesataren rajonale./E.T

Të fundit

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Lajme të tjera

Web TV