Njëlloj sikur të mundë miza, elefantin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Artur Ajazi

Po të dëgjosh Gazin, Këlliçin, Nokën, apo dhe ndonjë këshilltar të Bashkisë së Tiranës mbrëmjeve në emisionet televizive, mëndja edhe mund të të shkojë se “ore, e paskan seriozisht këta”.

Por që të besosh se, me letra bakalli që tunden studiove, të marrin një ditë pushtetin nga Edi Rama, kjo duket e pamundur. Realisht sot Edi Rama, gjendet në “majë” të gjithçkaje.

Të pushtetit, të integritetit, të përkrahjes nderkombëtare, të sukseseve të brëndshme, të realizimit dhe përfundimit të dhjetra projekteve madhore në ekonomi, infrastrukturë, politikën e jashtme, atë financiaretj….

Pra, a mund ta besojmë se “miza” (PD) mund të mundë “elefantin” (PS), dhe qeverisjen më të suksesshme që vendi ka patur ndonjëherë pas 1992 ?  As elektoralisht nuk mund ta besosh se, PD-ja mund të bëjë “hatanë” deri në 2025, dhe të fitojë shumicën e votave nga shqipetaret.

Kjo për 1001 arsye, por më kryesorja është se, Edi Rama di të bëjë edhe punë, edhe fushatë, di të bëjë  miq, edhe nga e djatha, edhe nga faktori nderkombëtar. Dhe kjo jo me “llogje Kavaje”, por me punë, pa e kthyer kokën mbrapa, dhe pa u marrë shumë me kundershtarin politik.

PD-së, i duhen edhe nja 2-3 mandate të tjera qeverisëse nga PS-ja, për të arritur atje ku duhet të jetë.

Dhe deri atëhere, thuajse gjith1#ka në atë parti të ç’organizuar, do të ketë marrë fund. Puna e vulës, firmës, flamurit, selisë, bazës, etj..etj.. do të jenë sërish në qendër të vëmëndjes në betejat mes grupimeve, ose parti do të jetë shkrirë.

Nuk mund të mundësh në “tapetin elektoral” dikë që vjen në pushtet, realizon premtimet, ndërton, projekton, përfundon, dhe arrin suksese në ngritjen e ekonomisë, biznesit, pagave dhe pensioneve, që siguron mbështetje të qëndrueshme nderkombëtare, dhe që merr vëmëndje nga ata, lidhur me sigurinë rajonale e europiane.

Lexo edhe :  1001 arsye, që opozita nuk i fiton kurrë më zgjedhjet

Ndaj mendoj  se, “starti” i opozitës aktuale dhe veçanarisht i PD-së, duhet të nisë brënda vehtes, duke riorganizuar strukturat, duke bërë zgjedhjet e reja në parti, duke afruar dhe sqaruar bazën mbi situatën e krijuar, duke ndalur fushatën e mashtrimeve, duke siguruar mbështetje nderkombëtare, dhe pastaj të kthejë vëmëndjen nga pushteti. nuk mund të vish në pushtet, duke nxjerrë dosje “korrupsioni”, duke bërë prokurorin dhe gjyqtarin, dhe duke menduar se “elefantin” mund ta mposhtësh duke e gudulisur./    S.M

Të fundit

Presidencialet, Biden bën kërkesën e pazakontë ndaj Trump para debatit

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të debatojë me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden, por me...

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike. Teksa...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Lajme të tjera

Web TV