OKB publikon raportin: 90 përqind e ndërtesave në Gaza janë shkatërruar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qendra Satelitore e Kombeve të Bashkuara, (UNOSAT), ka bërë me dije se nga analizimi i të dhënave ka rezultuar se rreth 90 për qind e 4 mijë ndërtesave të vendosura përgjatë kufirit lindor të Gazës janë shkatërruar ose dëmtuar.

“Imazhet satelitore tregojnë një rritje të madhe të numrit të ndërtesave të dëmtuara dhe të shkatërruara brenda shtrirjes prej një kilometër të tokës përgjatë kufirit të Rripit të Gazës në perëndim të vijës së demarkacionit”, thuhet në përditësimin më të fundit humanitar të OKB-së, duke cituar analizën satelitore.

Raporti:

Nga 4042 ndërtesa në imazhet satelitore të marra më 29 shkurt;

 

 

3033 ishin shkatërruar

593 janë dëmtuar rëndë ose mesatarisht

416 nuk kishte asnjë dëmtim të dukshëm përmes imazheve satelitore./e.t

Të fundit

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Lajme të tjera

Web TV