Si të shmangësh shpërqëndrimet dhe të kryesh gjithë detyrat e ditës në kohë rekord

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sa herë të ka ndodhur të mbetesh mbrapa me punët e tua e t’i shtysh për kushedi sa ditë, vetëm se je shpërqëndruar? Psikologët mendojnë se të planifikuarit veprimet tona më herët do të ndihmojë me një sens organizimi të gjërave dhe 4 hapa specifikë.

Kupto çfarë ndikon në shpërqëndrimin tënd: shumicën e kohës faktor kryesor i shpërqëndrimit është një parehati psikologjike që na largon vëmendjen. Për të qenë i/e përqëndruar të duhet t’i dalësh dhimbjes përballë (në një farë mënyre) dhe kjo arrihet duke vendosur një qëllim dhe duke mos hequr dorë nga ajo që ke vendosur pavarësisht se çfarë ndodh.

Jepi vetes kohë për gjërat që do t’i bësh vërtet: Planifiko edhe pasionet e tua njësoj siç bën me punët dhe detyrat. Ka rëndësi të bësh veten të lumtur sa më shumë të mundesh.

Mos lejo shpërqëndrimet e jashtme të panevojshme të të ndikojnë: Këtu po flasim për pajisjet digjitale, por edhe për atë kolegun/kolegen që nuk pushon së foluri. Menaxho ata për të qenë i/e lumtur.

Vendos pakte me veten: Psikologët thonë se paktet dhe premtimet ndaj vetes rezultojnë të suksesshme për shumicën e atyre që i provojnë. Vendos një çmim për ta motivuar veten dhe për ta bërë gjithçka më të lehtë./E.Ç

Të fundit

Kush e vrau Musolinin? Rindërtime, pyetje dhe hipoteza alternative

Në orën 16:10 më 28 prill 1945 u vranë Benito Mussolini dhe Claretta Petacci. Walter Audisio qëlloi. Apo ndoshta...

Një tjetër mister rreth piramidave u zgjidh, si i ndërtuan egjiptianët në shkretëtirë?

Si ndërtuan egjiptianët piramida në shkretëtirë, duke transportuar gurë gjigantë, pa mjete teknologjike? Ata shfrytëzuan një degë të Nilit, e cila tani është zhdukur. Përveç...

Historiani Alexey Komarov: “Ndihmë e paçmuar” për çlirimin e Norvegjisë prej nazistëve

80 vjet më parë u nënshkrua një marrëveshje midis BRSS dhe Norvegjisë Svyatoslav Knyazev, Ekaterina Kiyko 80 vjet më parë, më 16 maj 1944, vendet anëtare...

28 maj 1937/ Wolgsvagen, makina popullore që u motivua nga Nacional Socialistët gjermanë

Themelohet prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen. Volkswagen përkthehet si “makina e popullit” në gjuhën gjermane. Slogani aktual i reklamave ndërkombëtare të kompanisë është thjesht...

Vapa ekstreme nxit astmën tek fëmijët

Me nxehtësinë ekstreme, shtohen vizitat e fëmijëve me astmë në spitalet kaliforniane: një tjetër konfirmim i ndikimit negativ të ndryshimeve klimatike në shëndet. Nxehtësia ekstreme...

Lajme të tjera

Web TV