UNICEF: Çdo dhjetë minuta një fëmijë vritet ose plagoset në Gaza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fëmijët në Gaza janë bërë imazhi i luftës së vazhdueshme pasi rrëfimet e tyre nxjerrin në pah pasojat e konfliktit, sipas një zyrtareje të UNICEF.

“Fëmijët kanë një pjesë të madhe të plagëve të kësaj lufte,” tha specialistja e komunikimit e UNICEF-it, Tess Ingram, e cila u largua nga Gaza të hënën pas dy javësh atje, në një konferencë për shtyp të OKB-së në Gjenevë.

Më shumë se 12,000 fëmijë u plagosën në Gaza që nga 7 tetori 2023.

“Me të paktën 70 fëmijë që plagosen çdo ditë, ne kemi nevojë që të rritet numri i fëmijëve të evakuuar që kanë nevojë për kujdes shëndetësor”, tha ajo.

Ajo theksoi se çdo 10 minuta një fëmijët vritet ose plagost në Gaza, duke bërë thirrje të menjëhershme për armëpushim./kb

Të fundit

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

Lajme të tjera

Web TV