Do të kandidojë për kryeministër? Ja si përgjigjet Agron Duka

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Agron Duka, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka komentuar situatën politike në vend dhe situatën brenda opozitës.

Ai tha se opozita duhet të bashkohet rreth një konfederate, por se kjo nuk mjafton.

Duka foli edhe në lidhje me Reformën Zgjedhore ku tha se nuk sheh një dëshirë nga mazhoranca për të ndryshuar Kodin Zgjedhor.

“Situata në Parlament është kthyer pak a shumë në normalitet, deputetët flasin dhe ligjet diskutohen.

 

 

Është ngritur një tryezë negociatorësh por nuk shoh dëshirë të madhe nga mazhoranca për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Opozita duhet të vërë theksin në ndryshimin e saj sepse që në nisje të procesit favorizohet mazhoranca.

Në gjendjen aktuale më e mira është që të bashkohemi sa më shumë drejt bashkimit të kësaj federate të opozitës. Kemi thënë që jemi të hapur edhe për bashkimin e partive të tjera. Por kjo nuk mjafton. Duhet një sinergji ndaj bëjmë edhe takime në bazë”, tha ai.

Duka foli edhe në lidhje me deklaratat se mund të kandidojë për kryeministër të vendit, si një nga alternativat e opozitës.

Ai tha se alternativë sheh edhe deputetë si Gazment Bardhi apo Tabaku, ndërsa sa i përket kandidaturës së tij, ai tha se nuk e sheh të mundshëm pasi kryeministri zgjidhet me vota dhe në opozitë sipas tij ka persona me më shumë vota./kb

Të fundit

Lehtësohen kriteret e kredisë konsumatore, por çfarë ndodh ndaj banesave

Kriteret e kredisë për individët ishin të copëzuara gjatë këtij tremujori, me një lehtësim të tyre për kreditë konsumatore...

Presidencialet, Biden bën kërkesën e pazakontë ndaj Trump para debatit

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të debatojë me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden, por me kushtin që ai të testohet...

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike. Teksa...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

Lajme të tjera

Web TV