Vullkani i Antarktidës nxjerr pluhur ari me vlerë 6 mijë dollarë në ditë, ku shkon ai?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekspertët kanë zbuluar afërsisht 80 gramë flori të kristalizuar në xhepat e gazit që emetohen nga mali Erebus, një nga 138 vullkanet aktive të Antarktidës, raportoi New York Post duke cituar një raport nga IFL Science.

Për më tepër, vullkani, i cili bashkohet me ishullin Deception, është një nga dy vullkanet aktive në rajon dhe nxjerr pluhur ari, me vlerë 6,000 dollarë, çdo ditë.

Megjithatë, mund të jetë e vështirë për të mbledhur ose hetuar më tej pasi mali nuk është lehtësisht i arritshëm.

NASA raporton se pluhuri i metaleve të çmuar është zbuluar deri në 621 milje nga llavë-shpërthyesi më jugor i Erebus, i cili është 12,448 metra i lartë, si pjesë e fenomeneve të tjera të derdhjes.

“Ai lëshon rregullisht shtëllunga gazi dhe avulli, dhe herë pas here nxjerr gurë (bomba)”, sipas NASA-s.

Sipas Conor Bacon i Observatorit të Tokës Lamont-Doherty në Universitetin Columbia në Nju-Jork, Erebus ka shpërthyer vazhdimisht që nga viti 1972. Ai shtoi se mali është gjithashtu i njohur për përmbajtjen e një “liqeni llavë” në një nga krateret e majës së tij.

“Këto janë në të vërtetë mjaft të rralla, pasi kërkon që të plotësohen disa kushte shumë specifike për të siguruar që sipërfaqja të mos ngrijë kurrë.”

Megjithatë, ka ende një mungesë njohurish në lidhje me formatin vullkanik në Antarktidë dhe ngjarjet e mundshme që mund të aktivizojnë vullkanet e mbetura të akullta. Kjo mungesë e kërkimit të qëndrueshëm është shpesh rezultat i izolimit gjeografik.

Bacon thotë se Erebus dhe ishulli Deception kanë një numër të kufizuar “instrumentesh monitorimi të përhershëm” që kryesisht përbëhen nga sizmometra për të zbuluar aktivitetin sizmik të lidhur me trazirat vullkanike./kb

Lexo edhe :  Vdekja e Raisit mund të nxisë një ‘luftë’ për postin e liderit suprem

Të fundit

Një tjetër mister rreth piramidave u zgjidh, si i ndërtuan egjiptianët në shkretëtirë?

Si ndërtuan egjiptianët piramida në shkretëtirë, duke transportuar gurë gjigantë, pa mjete teknologjike? Ata shfrytëzuan një degë të Nilit,...

Historiani Alexey Komarov: “Ndihmë e paçmuar” për çlirimin e Norvegjisë prej nazistëve

80 vjet më parë u nënshkrua një marrëveshje midis BRSS dhe Norvegjisë Svyatoslav Knyazev, Ekaterina Kiyko 80 vjet më parë, më 16 maj 1944, vendet anëtare...

28 maj 1937/ Wolgsvagen, makina popullore që u motivua nga Nacional Socialistët gjermanë

Themelohet prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen. Volkswagen përkthehet si “makina e popullit” në gjuhën gjermane. Slogani aktual i reklamave ndërkombëtare të kompanisë është thjesht...

Vapa ekstreme nxit astmën tek fëmijët

Me nxehtësinë ekstreme, shtohen vizitat e fëmijëve me astmë në spitalet kaliforniane: një tjetër konfirmim i ndikimit negativ të ndryshimeve klimatike në shëndet. Nxehtësia ekstreme...

Pikëpamja e Guardian mbi mosmarrëveshjen në botën e artit: një shpërqendrim nga kriza

Heqja e mënyrës se si shpërndahen paratë nuk është përgjigje për problemet e krijuara nga një dekadë nënfinancimi Zgjedhjet e korrikut e kanë çuar Britaninë...

Lajme të tjera

Web TV