Arsimi ishte lehtësisht i arritshëm për personat me aftësi të kufizuara gjatë Covid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pandemia tregoi se mësimi në distancë është efektiv. Është absurde që universitetet po kthehen në procese që na përjashtojnë

Rosie Anfilogoff

Rruga ime për në universitet nuk do të ishte kurrë e thjeshtë. Ndërsa miqtë e mi po shfletonin broshurat e universitetit dhe po zgjidhnin opsionet e Ucas, unë po firmosja formularët e pëlqimit të kimioterapisë në njësinë e kancerit adoleshent në spitalin e Addenbrooke dhe po hidhja në banjat e tij të çuditshme tropikale me temë ishullin. Edhe para kësaj, sëmundja ime e rëndë kronike e bëri të paimagjinueshme frekuentimin e universitetit tradicional – derisa ndodhi pandemia.

Në vitin 2020, për herë të parë, u bë e mundur të frekuentoni një universitet me tulla dhe llaç në internet. Universitetet u bënë të arritshme – ose të paktën, më të aksesueshme se sa kishin qenë ndonjëherë – praktikisht brenda natës. Akomodimet që studentët me aftësi të kufizuara kishin kërkuar prej vitesh, të tilla si regjistrimet e leksioneve dhe softueri që do t’i lejonte ata të merrnin provimet nga shtëpia, u vendosën në vend në mënyrë që studentët të mund të mësonin nga distanca. Papritur, miqtë në universitet po kishin atë lloj përvoje që do të më mundësonte të bashkohesha me ta. Por që nga “fundi” i pandemisë, mësimi në internet është tharë. dhe mijëra studentë kanë mbetur pa akses të mjaftueshëm. Duke u kthyer në gjendjen para pandemisë, universitetet po dështojnë studentët aktualë dhe të ardhshëm me aftësi të kufizuara si unë.

Kthimi në të mësuarit vetëm personalisht injoron gjithçka që ekspertët e fushës kanë rekomanduar dhe, besoj, neglizhon detyrën ligjore të universiteteve për të bërë “rregullime të arsyeshme” për të siguruar që njerëzit me aftësi të kufizuara nuk janë në disavantazh. Organizatat që përfaqësojnë studentët me aftësi të kufizuara e kanë bërë të qartë se vazhdimi i ofrimit online është thelbësor, me shumë studentë që kërkojnë të njëjtën gjë. “Unë do të doja që opsioni për mësimin në distancë t’u jepej akoma studentëve që e kërkojnë atë,” tha një student në një raport nga Komisioni i Studentëve me Aftësi të Kufizuara. “Si student me aftësi të kufizuara, e kam gjetur mësimin në distancë – edhe pse ndonjëherë sfidues – më i lehtë sesa sfidat me të cilat do të më duhej të përballesha nëse do të më duhej të ndiqja mësimin në kampus.” Në mënyrë të ngjashme, në një sondazh me 326 studentë me aftësi të kufizuara nga Studentët me Aftësi të Kufizuara në Mbretërinë e Bashkuar, 84.5% thanë se opsioni i të mësuarit në internet pas pandemisë do t’u përfitonte atyre.

Analiza e kryer nga Zyra për Studentët, rregullatori i pavarur i arsimit të lartë në Angli, zbuloi se hendeku i arritjeve midis studentëve me aftësi të kufizuara dhe atyre pa aftësi të kufizuara u ngushtua gjatë periudhës së të mësuarit në internet të shkaktuar nga pandemia, duke sugjeruar fuqimisht shumë studentë me aftësi të kufizuara e gjetën ofrimin online më të lartë se mësimdhënie personale.

Natyrisht, nuk ka asnjë zgjidhje të vetme për të gjithë. Disa aftësi të kufizuara e bëjnë më të vështirë mësimin në internet. Por për ata që do të përfitonin nga programet online, shpërblimet janë të qarta. Fleksibiliteti i të mësuarit në internet është veçanërisht i rëndësishëm për studentët, si unë, simptomat e të cilëve rriten dhe pakësohen, duke e bërë aftësinë për të studiuar dhe për të marrë provime kur është në gjendje të performojë më së miri thelbësore. Studentët me dëmtime të lëvizshmërisë ose probleme të funksionimit ekzekutiv e shohin të dobishme që nuk duhet të lundrojnë në kampus, sepse ata mund të kursejnë energjinë e tyre për studime, jo logjistikë. Edhe për studentët me aftësi të kufizuara që dëshirojnë të marrin pjesë kryesisht personalisht, aftësia për të studiuar në internet zbut presionet e kërkesave për pjesëmarrje, të cilat ende shpesh lidhen me ndihmën financiare.

Sipas Zyrës Kombëtare të Statistikave, vetëm 24.9% e të rriturve me aftësi të kufizuara të moshës 21-64 vjeç kanë një diplomë ose më lart, krahasuar me 42.7% të të rriturve pa aftësi të kufizuara. Për personat me aftësi të kufizuara, shkollimi në universitet pothuajse përgjysmon hendekun e punës së aftësisë së kufizuar – ndryshimi në nivelet e punësimit midis personave me aftësi të kufizuara dhe atyre jo me aftësi të kufizuara – që do të thotë se arsimi i lartë është shansi më i mirë për personat me aftësi të kufizuara për të gjetur punë. Me gjetjet e fundit nga Instituti për Studime Fiskale që tregojnë se personat me aftësi të kufizuara tani përbëjnë gati gjysmën e të rriturve më të privuar në moshë pune të vendit, sigurisht që kjo është një çështje urgjente për t’u përballur. Një që, në një vit elektoral, kur nivelet rekord të sëmundjeve afatgjata përdoren shpesh si ushqim politik, të gjitha partitë duhet të shtyhen për ta trajtuar. Veçanërisht kur së shpejti vlerësimi i aftësisë për punë të Departamentit për Punë dhe Pensione do të njohë punën në internet, kështu që personave me aftësi të kufizuara do t’u kërkohet të punojnë në distancë, por të paaftë për të hyrë në shumicën e arsimit të lartë në të njëjtën mënyrë. Ofrimi i aksesit të personave me aftësi të kufizuara në universitetin online është një ndërhyrje e lehtë për të rritur shanset e tyre për sukses. Kur ne tashmë e dimë se ofrimi është i mundur, pse nuk po bëjmë gjithçka në fuqinë tonë për ta bërë studimin më të arritshëm?

Lexo edhe :  Shembet ndërtesa në Palma de Mallorca, 4 persona humbin jetën dhe 16 plagosen

Argumentet se programet në internet nuk janë të barabarta me kurset tradicionale bien në nivel, duke pasur parasysh mosdashjen e universiteteve për të rimbursuar studentët e detyruar në internet gjatë pandemisë. Nëse mësimdhënia online ishte mjaft e mirë atëherë, pse nuk është mjaft e mirë tani, për njerëzit që do të përfitonin më shumë?

Nuk po them se përvoja e të studiuarit në internet gjatë pikut të Covid-19 ishte tërësisht pozitive; shumë studentë luftuan. Pandemia ishte një kohë e tmerrshme, e përkeqësuar nga pasiguria dhe izolimi që disa studentë ndjenë pasi gjithçka u zhvendos në internet. Kjo u përkeqësua nga shpërndarja ndonjëherë e rastësishme – cilësia ishte një llotari në varësi të institucionit. E megjithatë, në një sondazh të Studentëve me Aftësi të Kufizuara në Mbretërinë e Bashkuar, 69.9% gjetën se të mësuarit në internet ishte njësoj ose më i arritshëm sesa të mësuarit personalisht. Vërtet, universiteti online nuk mund të ofrojë përfitimet sociale të një përvoje tradicionale, por nëse mësimi online do të ishte gjerësisht i disponueshëm, studentët mund të zgjidhnin atë që ishte më e mira për ta.

Universiteti i Hapur, shtëpia e popullsisë më të madhe të studentëve me aftësi të kufizuara në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse është pioniere e aksesit, nuk mund t’i shërbejë të gjithëve. Nuk ofron çdo kurs, dhe sinqerisht, nuk duhet të pritet. Por studentët me aftësi të kufizuara meritojnë zgjedhje, si të gjithë studentët. Ata nuk duhet të vendosen (ndërsa paguajnë mijëra paund) për një kurs për të cilin nuk janë të apasionuar, thjesht sepse nuk ka alternativë tjetër – veçanërisht kur e dimë se ekzistojnë burimet që do t’i lejojnë ata të ndjekin universitete të tjera.

Për politikanët dhe ekspertët, unë jam një barrë ekonomike, pavarësisht se jam i dëshpëruar për të studiuar dhe i mohohet vazhdimisht aksesi. Vite pasi miqtë e mi janë diplomuar, unë shikoj teksa shkojnë në punë dhe doktoraturë, ndërkohë që përpiqem të fus edhe një këmbë në derë, kërkesa ime për të studiuar nga distanca u refuzua nga universiteti pas universiteti.

Nuk e di nëse do të jem në gjendje të shkoj në universitet së shpejti. Por derisa të mundem, sistemi po më dështon, dhe të gjithë më pëlqejnë. Dhe ndërsa normat e paaftësisë rriten, më shumë njerëz se kurrë po mbeten pas. Jo shumë nga problemet me të cilat përballem si person me aftësi të kufizuara janë lehtësisht të zgjidhshme, por kjo është.

 

*Rosie Anfilogoff është një shkrimtare dhe gazetare

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV