Kharkiv rrezikon të bëhet ‘Alepo i dytë’ pa ndihmën e SHBA-së

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banorët e qytetit të dytë të Ukrainës tregojnë për ndikimin e sulmeve në rritje ruse që synojnë periferitë dhe furnizimet me energji elektrike

Dan Sabbagh/ Kharkiv

Kharkiv është në rrezik të bëhet “një Aleppo i dytë” nëse politikanët amerikanë nuk votojnë për ndihmë të re ushtarake për të ndihmuar Ukrainën të marrë mbrojtjen ajrore të nevojshme për të parandaluar sulmet ruse me rreze të gjatë, ka paralajmëruar kryebashkiaku i qytetit.

Ihor Terekhov tha se Rusia kishte ndërruar taktikat për t’u përpjekur të shkatërronte furnizimin me energji të qytetit dhe të terrorizonte 1.3 milionë banorët e tij duke qëlluar në zonat e banuara, me njerëzit që po përjetonin ndërprerje të paplanifikuara të energjisë për orë të tëra.

Kryebashkiaku i qytetit të dytë të Ukrainës tha se paketa e ndihmës ushtarake amerikane prej 60 miliardë dollarësh, aktualisht e ngecur në Kongres, ishte me “rëndësi kritike për ne” dhe i kërkoi perëndimit të ripërqendrohej në luftën dyvjeçare.

“Ne kemi nevojë për atë mbështetje për të parandaluar që Kharkiv të jetë një Alepo e dytë,” tha Terekhov, duke iu referuar qytetit sirian të bombarduar rëndë nga forcat qeveritare ruse dhe siriane në kulmin e luftës civile të vendit një dekadë më parë.

Më 22 mars, sulmet ruse shkatërruan një termocentral në skajin lindor të qytetit si dhe të gjitha nënstacionet e tij; një javë më vonë zyrtarët pranuan se një fabrikë e dytë, 30 milje në jug-lindje të qytetit, ishte eliminuar në të njëjtin sulm.

Energjia elektrike në qytet, rreth 30 milje nga kufiri rus, u ndërpre pas një sulmi tjetër bombardimi këtë javë, duke bërë që metroja të ndalet për pak kohë. Banorët thanë se zakonisht kishte disa orë furnizim në ditë në qendër të qytetit, megjithëse në periferi situata thuhej se ishte më e mirë.

Fëmijët shkollohen ose në internet ose në shkolla nëntokësore, për sigurinë e tyre. Furnizimi me ujë mbetet i ndezur, por Terekhov tha se kishte shqetësime se ushtria ruse mund të kalonte në shënjestrimin e shpërndarjes së gazit, pasi objektet e magazinimit në perëndim u sulmuan javën e kaluar.

Udhëheqësit ukrainas kanë filluar t’u kërkojnë vendeve perëndimore të dhurojnë sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot, kërkesa për ndihmë që u hodhën në lehtësim më të mprehtë nga mbështetja ushtarake e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe për Izraelin gjatë fundjavës kur ai neutralizoi një sulm ajror nga Irani.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se veprimi mbrojtës i aleatëve “dëshmoi se sa vërtet efektiv mund të jetë uniteti në mbrojtjen kundër terrorit kur ai bazohet në vullnetin e mjaftueshëm politik” – përpara se të bënte një krahasim me Ukrainën.

Udhëheqësi ukrainas përfundoi: “Qiejtë evropianë mund të kishin marrë të njëjtin nivel mbrojtjeje shumë kohë më parë, nëse Ukraina do të kishte marrë një mbështetje të ngjashme të plotë nga partnerët e saj në përgjimin e dronëve dhe raketave”.

Shtatë persona u vranë në Kharkiv kur dy raketa goditën pranë një qendre tregtare të papërdorur në unazën në veri të qytetit pak pas mesnatës së 6 prillit, duke lënë pas kratere 4 metra të thella dhe mbeturina ushtarake pranë një zone banimi.

Nina Mykhailivna, 72, e cila jeton aty pranë, tha se tronditja nga goditja “e ngriti shtratin e saj në ajër” dhe u pasua nga rreth 90 minuta shpërthime dytësore, më të rëndat që ajo kishte përjetuar gjatë luftës.

Lexo edhe :  Holanda ndalon birësimin e fëmijëve nga jashtë

Pak banorë janë larguar nga qyteti që kur Rusia rriti fushatën e saj të bombardimeve rreth fundit të vitit dhe Kharkiv mbetet një metropol i gjallë me restorante dhe kafene të zënë dhe disa biznese që lulëzojnë pavarësisht kërcënimit.

Oleksii Yevsiukov, 39 vjeç dhe Viktoriia Varenikova, 30 vjeç, drejtojnë fabrikën e veshjeve Avex në një lagje banimi dhe kanë instaluar panele diellore me vlerë 20,000 dollarë në çati që nga fillimi i konfliktit. Shtesat sigurojnë energji elektrike të mjaftueshme për të fuqizuar makinat qepëse për 10 punonjësit që punojnë më poshtë në ndërtesën e epokës sovjetike, e cila po i nënshtrohet një rinovimi total.

“Ne parashikuam se mund të kishte ndërprerje të energjisë nga sulmet në infrastrukturën e energjisë këtë dimër,” tha Yevsiukov. “Ne shikuam zgjidhjet dhe vendosëm që një gjenerator dizel nuk ishte i përshtatshëm, i shtrenjtë dhe jo shumë miqësor ndaj mjedisit, kështu që porositëm panelet diellore vitin e kaluar.”

Një bankë energjie e sapo instaluar ruan mjaftueshëm energji elektrike për përdorim dyditor nëse panelet nuk janë në gjendje ta gjenerojnë atë dhe një pompë gjeotermale e mban ndërtesën të ngrohtë, duke shmangur nevojën për gaz. Si e tillë, fabrika është e vetë-mjaftueshme, gjë që mund të bëhet e nevojshme pasi pronarët parashikojnë të paktën dy vite të tjera luftë.

Kompania e tyre prodhon veshje për notin dhe fitnesin e grave për kompanitë e markave në Ukrainë dhe, çifti thotë se shitjet janë rritur edhe pse mallrat mund të konsiderohen luks gjatë kohës së luftës. Me rinovimin e fabrikës pothuajse të përfunduar, Yevsiukov tha se ata planifikonin të dyfishonin afërsisht fuqinë punëtore.

Menjëherë pas fillimit të luftës, Varenikova zbuloi se ishte shtatzënë. Djali i tyre Maksi është tani një vjeç dhe ajo shpreh shpresën se lufta mund të përfundojë deri në momentin që ai të jetë gati për shkollë. “Unë dua që ai të shkojë në një shkollë normale, jo një shkollë nëntokësore, jo një shkollë në metro, jo një shkollë online.”

Megjithatë, jo të gjithë janë kaq optimistë. Një nga punonjëset e firmës, Liubov, tha se ajo po planifikonte të linte shtëpinë e saj në Kharkiv dhe të transferohej në Ukrainën qendrore për të paktën një muaj për të siguruar një mjedis më të qetë për dy vajzat e saj, të cilat mund të vazhdojnë të marrin mësime nga distanca.

Bombardimet ruse ishin bërë “shumë më të shpeshta, shumë më shpesh”, tha Liubov. Sulmi gjithëpërfshirës i 22 marsit ishte “shumë, shumë i frikshëm dhe i zhurmshëm” dhe “sulmet mund të vinin gjatë ditës ose natës, në çdo pjesë të qytetit”.

Liubov nuk donte të fotografohej ose të jepte një mbiemër, duke reflektuar ndoshta një shqetësim për të mos dashur të identifikohej si dikush që po largohej nga qyteti. “Duhet të mësohemi me gjithçka, do të doja të mos duhej. Ne kemi power bankë, kemi depo ushqimesh, por duam që kjo të përfundojë së shpejti. Ne thjesht duam të jetojmë.”

Të fundit

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Emri i ndritur i përkthyesit të përkushtuar Prokop Gjergo

Nga Shpendi Topollaj   Më shumë se një rastësi, do ta quaja fat për qytetin e Durrësit që bashkëshortët Hava dhe Sali Hidri me përkushtimin e...

“Shutter Island”, një film për nënën që vret tre fëmijët e saj

Nga Leonard Veizi   Çfarë ndodh në psikikën e një nëne e cila merr vendimin që të vrasë fëmijët e saj? Psikologët e psikiatrit reken të japin...

Ambasadori Hovenier: Qeveria e Kosovës të lëvizë përpara me Asosacionin

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, tha se shteti i tij beson se për Kosovën është urgjente që të lëvizë përpara me dërgimin në...

Lajme të tjera

Web TV