Shkrirja e akullnajave lehtëson ardhjen e specieve pushtuese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkrirja e akullnajave hap rrugën për ardhjen e specieve pushtuese që mund t’i vënë në vështirësi speciet vendase.

Gjeorgjia e Jugut është një ishull (dhe një arkipelag me të njëjtin emër) në Oqeanin Atlantik të Jugut që politikisht i përket Mbretërisë së Bashkuar, nga e cila është një i ashtuquajtur territor jashtë shtetit. Politikisht ishte skena e përplasjeve mes Perandorisë Britanike dhe Argjentinës, ndërsa shkencërisht është me interes të madh sepse është një vend i vështirë për t’u arritur dhe për rrjedhojë ende relativisht i virgjër. Ose të paktën kështu menduam ne: një studim i ri i botuar në Neobiota zbulon se ngrohja globale po shkakton ardhjen masive të specieve pushtuese që kolonizojnë territoret e mbetura të pambuluara nga shkrirja e akullnajave, duke “vjedhur” hapësirën nga ato vendase, duke vënë të gjithë ekosistemin në rrezik.

Nga minjtë te bimët

Gjeorgjia e Jugut është e pabanuar dhe është pothuajse tërësisht e mbuluar me akullnaja. Ose më mirë, kjo ndodhi derisa temperaturat filluan të rriteshin dhe akulli filloi të shkrihej, duke zbuluar pjesë të mëdha të tokës gati për t’u kolonizuar (biologjikisht). Këtij problemi i shtohet edhe fakti se, tashmë në shekullin e 19-të, aktiviteti njerëzor – veçanërisht ai i gjuetarëve të balenave dhe të fokave – futi specie të ndryshme aliene: më të dëmshmet, d.m.th. renë dhe minjtë, u shfarosën në dekadën e fundit për të “çliruar “Ishulli, por ka shumë të tjerë, dhe jo vetëm kafshë, që rezistojnë, dhe me të vërtetë lulëzojnë tani që temperaturat janë më të larta.

Llojet pioner

Shumë prej tyre janë të ashtuquajtura specie pioniere, të cilat nuk kanë nevoja të mëdha për ushqim dhe burime të tjera dhe për këtë arsye kolonizojnë toka të zhveshura dhe ende sterile, duke kontribuar në pasurimin e tyre me biodiversitet. Dhe ajo që mbetet pasi shkrihet një akullnajë është pikërisht ky lloj terreni.

Lexo edhe :  Përdorimi ditor i marijuanës tejkalon konsumimin e pijeve alkoolike në SHBA

Zëvendësimi botanik

Ekipi i udhëhequr nga Pierre Tichit i Universitetit të Durham, Angli, analizoi dhe katalogoi të gjitha speciet e pranishme në zonat rreth gjashtë akullnajave kryesore të ishullit, ku akulli dhe bora janë zëvendësuar nga shkëmbinj dhe zhavorr. Dhe këtu ai gjeti një katalog të madh të specieve pushtuese, të cilat zënë kamare që përndryshe do të kishin qenë prerogativë e atyre lokale. Dy bimë në veçanti tërhoqën vëmendjen e ekipit: lule misri (e pranishme gjithashtu në Itali) dhe Cerastium fontanum, gjithashtu vendas në Evropë; të dyja janë përhapur me një shpejtësi shumë më të madhe se ajo e specieve lokale, të cilat për këtë arsye nuk kanë tokë pjellore në të cilën të zënë rrënjë. Me kalimin e viteve dhe tërheqjen e mëtejshme të akullnajave, këto bimë rrezikojnë të bëhen speciet dominuese në Gjeorgjinë Jugore, duke çuar në reduktimin ose ndoshta edhe zhdukjen e atyre lokale.

Të fundit

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV