20 Prill 1775/ Lind Philippe Pinel, themeluesi i psikiastrisë moderne

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për shkak të kontributeve të rëndësishme në klasifikimin e çrregullimeve mendore, mjeku francez është përshkruar nga disa si “babai i psikiatrisë moderne”.  Philippe Pinel, i lindur më 20 prill 1745, ishte një mjek francez që ishte pionier në trajtimin njerëzor të të sëmurëve mendorë. Pinel ishte djali dhe nipi i një mjeku. Pasi u diplomua në Fakultetin e Mjekësisë në Tuluzë, dhe një diplome tjetër në Monpelje, mbërriti në Paris më 1778.

Universiteti në kryeqytet, nuk ia njohu diplomën nga një universitet provincial si Tuluza, ndërsa dështoi 2 herë në konkursin e pranimit. I demoralizuar, Pinel u bë redaktor i nje reviste mjekësore jo shumë prestigjoze “Gazette de santé”. Rreth asaj kohe nisi të ketë një interes të madh për studimin e sëmundjeve mendore.

Me të mbërritur në Paris, ai mbështeti veten për disa vite duke përkthyer vepra shkencore dhe mjekësore dhe duke dhënë mësim matematikën. Gjatë asaj periudhe ai gjithashtu filloi të vizitonte pacientët mendorë të izoluar privatisht dhe të shkruante artikuj mbi vëzhgimet e tij. Në 1792 ai u bë mjeku kryesor në azilin e burrave në Paris, Bicêtre, dhe bëri reformën e tij të parë të guximshme duke hequr zinxhirët e pacientëve, shumë prej të cilëve ishin të izoluar për 30 deri në 40 vjet. Ai bëri të njëjtën gjë për gratë e burgosura të Salpêtrière kur u bë drejtor atje në 1794. Duke hedhur poshtë ekuacionin prej kohësh të popullarizuar të sëmundjes mendore me pushtimin demonik, Pinel e konsideroi sëmundjen mendore si rezultat i ekspozimit të tepruar ndaj streseve sociale dhe psikologjike dhe, në një farë mase, të trashëgimisë dhe dëmtimit fiziologjik. Në Nosographie philosophique (1798; “Klasifikimi filozofik i sëmundjeve”) ai dalloi psikoza të ndryshme dhe përshkroi, midis fenomeneve të tjera, halucinacionet, tërheqjen dhe një sërë simptomash të tjera.

Lexo edhe :  Kush është Robert Fico, kryeministri sllovak që u plagos gjatë atentatit

Pinel eliminoi trajtime të tilla si gjakderdhja, pastrimi dhe flluska dhe favorizoi një terapi që përfshinte kontakt të ngushtë dhe miqësor me pacientin, diskutimin e vështirësive personale dhe një program aktivitetesh të qëllimshme. Traité médico-philosophique sur l’aliénation mentale ou la manie (1801; “Traktat mediko-filozofik mbi tjetërsimin mendor ose maninë”) diskuton qasjen e tij të orientuar psikologjikisht.

Pinel futi një praktikë tërësisht të re të trajtimit të të sëmurëve duke urdhëruar çlirimin e tyre nga zinxhirët. Në esenë e tij “Kujtime mbi çmendurinë”, Pinel vë në dukje se çmenduria nuk është një gjendje e përhershme, dhe se ajo kërkon praktika shumë më humane të trajtimit të pacientëve.

Kalendar

20 Prill 1303 – Universiteti La Sapienza, krijohet nga Papa Bonifaci VIII. Por më më 1870, La Sapienza pushoi së qeni një universitet papnor, duke u bërë universiteti i Romës.

20 Prill 1792 – Franca i shpall luftë kundër “Mbretit të Hungarisë dhe Bohemisë”, duke filluar Luftërat Revolucionare Franceze .

20 Prill 1898 – Presidenti amerikan, Ëilliam McKinley, nënshkruan një rezolutë të përbashkët për Kongresin për shpalljen e luftës kundër Spanjës.

20 Prill 1945 – Adolf Hitler del për herë të fundit nga bunkeri i tij, për t’i dhënë personalisht medaljen e trimërisë ushtarëve adoleshentë të Rinisë Hitleriane.

20 Prill 1946 – Lidhja e Kombeve shpërbëhet zyrtarisht, duke ia dhënë shumicën e kompetencave të saj Kombeve të Bashkuara.

20 Prill 2015 – Dhjetë vetë gjejnë vdekjen, në një sulm me bombë mbi një karvan që mbante ushqime për një kompleks të OKB në Somali.

 

 

Të fundit

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

70 % e hoteleve në Sarandë të rezervuara për verën! Çipa: numri i turistëve në rritje

Prenotimet në qytetin e Sarandës për periudhën e verës korrik-gusht-shtator janë në nivelet 60 - 70%. Kreu i operatorëve tustikë Arben Çipa thotë se kjo...

Spanjë, turizmi nën presion për shkak të thatësirës së madhe

Sektori i turizmit në Spanjë po kritikohet gjithnjë e më shumë për shkak të konsumit të lartë të ujit. Por politika i eviton masat...

Mitsotakis ashpërson tonet dhe bën paralajmërimin e fortë ndaj qeverisë së re të Shkupit

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dha një intervistë për emisionin “Sabbatokyriako aos 6” të ERT-së dhe gazetarin Dimitris Kottaridis , tre javë para zgjedhjeve europiane...

Lajme të tjera

Web TV