Aeroportet më stresuese në botë janë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Viti 2024, ka qenë një vit sfidues për udhëtimet ajrore, me industrinë e aviacionit të rrënuar nga grevat, problemet teknike dhe kushtet klimatike. Megjithëse shumë faktorë, që bëjnë taksimin e udhëtimeve ajrore, janë jashtë kontrollit të pasagjerëve, një gjë që mund të zgjidhni, është se nga cili aeroport të fluturoni.

Për ta bërë udhëtimin pak më relaksues, mendoni të shmangni aeroportet e mëposhtme, të cilët janë renditur si më stresuesit në botë. Cili është aeroporti më stresues në botë?

Një studim, i publikuar nga faqja e internetit për këshilla për viza VisaGuide.World, renditi aeroportet më stresuese në botë. Sondazhi mori në pyetje 1,642 pasagjerë ajror të 53 kombësive të ndryshme, të cilët bënë të paktën dy udhëtime ajrore ndërkombëtare, në vitin 2023.

Ata u pyetën, se cilat aspekte të udhëtimit ajror i stresuan më shumë, të cilat ishin numri i lartë i pasagjerëve, aeroportet e mëdha, shpesh të vështira për të lëvizur për shkak të madhësisë, aeroportet e mbushura me njerëz, shpeshtësia e vonesave të fluturimeve dhe distanca nga qendra e qytetit.

Duke përdorur këto shqetësime, VisaGuide.World, renditi aeroportet, duke përdorur pesë faktorë: numrin total të pasagjerëve, madhësinë e aeroportit në metra katrorë, dendësinë e pasagjerëve për metër katror, pjesën e vonesave vjetore dhe distancën nga qendra e qytetit në kilometra.

London Gatwick, aeroporti i dytë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar, doli si aeroporti më stresues në botë për të udhëtuar. Megjithëse numri i pasagjerëve, që përdorin Gatwick, është nën mesataren, në krahasim me aeroportet e tjera, ai ka një nga rezultatet më të larta të dendësisë së pasagjerëve. Përqindja e vonesave vjetore, është e dyta më e lartë në dhjetëshen e parë, dhe distanca nga qendra e qytetit – 43 kilometra – është më e larta.

Lexo edhe :  Mbështeti publikisht të drejtat e grave, dënohet me 21 vite burg gazetarja

Aeroporti i Stambollit vjen në vendin e dytë. Është më i ngarkuari në Europë me 64,289,107 pasagjerë të regjistruar në vitin 2022, gjë që e bën atë aeroportin e shtatë më të ngarkuar në botë. Udhëtarët pretendojnë, se shpesh përballen me vështirësi, në lëvizjen në aeroport, për shkak të madhësisë së tij – mbi 76 milionë metra katrorë.

Aeroporti i Mynihut në Gjermani zuri vendin e tretë. Ai regjistroi më pak se gjysmën e lëvizjes së Stambollit në të njëjtin vit – 31,642,738 pasagjerë. Por, madhësia e aeroportit të Mynihut, është pesë herë më e vogël se ajo e aeroportit të Stambollit.

Aeroporti Ndërkombëtar i Denverit në Shtetet e Bashkuara, renditet i katërti, dhe vendi i pestë është aeroporti Heathrow. Heathrow, është aeroporti i dytë më i ngarkuar në Europë me 61,614,508 pasagjerë dhe është edhe më i vogël se aeroporti i Mynihut.

Vendi i gjashtë, shkoi në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Anxhelosit, i ndjekur nga Aeroporti Ndërkombëtar i Romës Fiumicino, Aeroporti Ndërkombëtar i Dallas Fort Worth, Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedy dhe Aeroporti Ndërkombëtar O’Hare./   S.M

Të fundit

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Egla shpallet fituese e BBV3, Balina ‘kryqëzon’ produksionin: Përse duhet ta bënit…

Mirëpo pjesa më e madhe e publikut ka qenë kundër këtij vendimi, mes tyre edhe ish-opinionistja e këtij reality show, Balina Bodinaku. Ledioni e ka...

Divorci i Xhensilës dhe Besit/ Gazetarja zbulon detajet: Para, fëmijëvë familjes…

Eftuar në një emision televiziv ka qënë gazetarja Klotilda Harka për të dhënë mendimin e saj rreth divorcit të spekuluar mes Bes Kallakut dhe...

“Procesi vazhdon”, Arsenali përgatit super rinovimin për trajnerin Arteta

Pavarësisht se Arsenali dështoi në të dytin vit radhazi për të fituar titullin kampion në Angli, drejtuesit e klubit janë të kënaqur me trajnerin...

Lajme të tjera

Web TV