Organizata Botërore ngre alarmin për temperaturat ekstreme: Është rritur numri i vdekjeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) dhe Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të BE-së Copernicus publikuan një raport ku thuhet se Evropa po përballet me nxehtësi ekstreme të padurueshme për trupin e njeriut, për shkak të rritjes së temperaturave të shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Një raport nga ËMO dhe Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të BE-së Copernicus thekson se nxehtësia ekstreme përbën një kërcënim për shëndetin e punëtorëve në natyrë, të moshuarve dhe njerëzve me kushte para-ekzistuese, si sëmundjet kardiovaskulare ose diabeti.

Numri i vdekjeve të lidhura me nxehtësinë është rritur me 30 për qind gjatë 20 viteve të fundit, thuhet në raport, siç raportohet nga Reuters.

Shtohet se në Itali në korrik të vitit të kaluar, gjatë valës së të nxehtit që goditi jugun e Evropës, u regjistruan shtatë për qind më shumë vdekje sesa në muajin kur nuk pati valë të nxehti.

Në raport thuhet se shkaku kryesor i valës së të nxehtit të vitit të kaluar është emetimi i gazrave që shkaktojnë efektin serë.

Më pas Spanja, Franca, Italia dhe Greqia u prekën nga një valë e nxehtë dhjetëditore dhe ndjesia subjektive e temperaturës ishte 46 gradë Celsius./   S.M

Të fundit

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë...

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter social, tha se zona e...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Lajme të tjera

Web TV