Hyn në fuqi amnistia penale/ Përfitojnë 1100 të dënuar, 700 lirohen menjëherë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nis sot zbatimi i ligjit për amnistinë penale. Numri i të dënuarve që përfitojnë është 1100, prej të cilëve 700 do të lirohen menjëherë ndërsa 400 të tjerë përfitojnë ulje dënimi. Nga amnistia përfitojnë edhe 2 700 të tjerë në shërbim prove si dhe disa protestues të opozitës, ku pushohen menjëherë 232 çështje.

Në paraburgimin e Vlorës, përfitojnë 25 persona. Nga këta 20 lënë sot ambientet e burgut ndërsa 5 të tjerët përfitojnë ulje dënimi. Nga personat që janë në shërbim prove të mbikëqyrur në Vlorë përfitojnë 88 persona. Kjo u konfirmua pak ditë më parë edhe nga drejtori i Shërbimit të provës në Vlorë.

Në burgun e Reçit në Malësinë e Madhe përfitojnë rreth 150 të dënuar. Edhe në IEVP Fier, ku ndodhen rreth 800 të dënuar, përfitojnë 150 prej tyre. Nga burgu i Peqinit lirohen 14 të dënuar, ata që u kanë mbetur 12-15 muaj dënim. Ndërsa nga burgu i Durrësit përfitojnë 10 të dënuar.

Ndërkohë në Korçë, nga 140 të burgosur që përfitojnë, 55 prej tyre do të lënë sot qelitë ndërsa 73 të tjerë kanë ulje dënimi. Nga amnistia do të përfitojnë të burgosurit burra, të cilëve u ka mbetur pa vuajtur më pak se katër vite nga përfundimi i dënimit. Po ashtu, përfitues janë edhe të burgosurit burra mbi 60 vjeç./kb

Të fundit

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Emri i ndritur i përkthyesit të përkushtuar Prokop Gjergo

Nga Shpendi Topollaj   Më shumë se një rastësi, do ta quaja fat për qytetin e Durrësit që bashkëshortët Hava dhe Sali Hidri me përkushtimin e...

Lajme të tjera

Web TV